Černochová: Armáda pomáhala při pandemii. Teď si zaslouží, co jí patří

22.06.2021 8:26

Donald Trump v pozici prezidenta USA tlačil na spojence v NATO, aby plnili své finanční závazky. A oni slibovali, že je plnit budou. Sliboval to i Andrej Babiš jako premiér přímo v Bílém domě. Ale po odchodu Trumpa z úřadu na svůj slib možná zapomněl. Expertka ODS na obranu poslankyně Jana Černochová mu ho proto důrazně připomněla. Připomněla mu i to, jak moc vojáci pomáhali při řešení pandemie. Teď by si za to podle poslankyně zasloužili to, co jim náleží.

Černochová: Armáda pomáhala při pandemii. Teď si zaslouží, co jí patří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23412 lidí

Poslankyně Jana Černochová, expertka ODS na obranu, se zlobí. Vláda Andreje Babiše podle ní ukazuje, že si neváží obrovské práce, kterou vojáci odvedli během pandemie. Kdyby si koaliční vláda ANO a ČSSD s komunisty v zádech této práce skutečně vážila, zvyšovala by výdaje na obranu až ke 2 procentům HDP, ke kterým jsme se zavázali jako člen NATO. Teď už je jasné, že tento svůj dobrovolný závazek nedokážeme splnit ani v roce 2024.

„Summit států NATO, který proběhl minulý týden, měl být podle odhadů méně konfrontační než v dobách Donalda Trumpa. A také byl, minimálně v jednom ohledu – v tlaku na výdaje na obranu ve výši 2 procenta HDP. Ty si všichni opakovaně slíbili, jasně a hlasitě v roce 2014 na summitu ve Walesu (meta měla být splněna do roku 2024) a ještě několikrát „pod bičem“ Trumpa. Například premiér Andrej Babiš mu v Bílém domě sliboval 2 procenta HDP před dvěma roky. Kdeže ty loňské sněhy jsou...,“ ocenila Černochová roli exprezidenta USA Donalda Trumpa v komentáři pro MF Dnes.

Jedním dechem dodala, že Babišova vláda se k českým vojákům zachovala jako „nevděčná holka“, která armádu využila v době největší epidemické krize a teď se k ní obrací zády.

Poslankyně má podle svých vlastních slov pochopení pro obavy spojené s neradostným nárůstem státního dluhu, ale s ekonomickou krizí se podle ní musela vyrovnat řada států, ale jiné nezapomínají, že ani v obraně nelze armádu přehlížet.

„Můžeme závidět Maďarům, Polákům a Slovákům. Ti modernizují své ozbrojené síly, zatímco my si jenom vyprávíme. Projekty se zdržují nebo ruší. Klíčový projekt nových pásových bojových vozidel pěchoty se posunul až za letošní volby. Varovali jsme před tím na výboru několikrát. Zástupci Ministerstva obrany nám tvrdili, že se vše stihne. Nestihlo se. Stejně jako se protahuje a prodražuje pořízení děl ráže NATO či protiletadlového systému SHORAD. Podle tisku není Ministerstvo obrany opakovaně schopné nakoupit ani spotřební materiál, jakým jsou neprůstřelné vesty,“ rozčílila se Černochová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…