Černoši a drsnější Klinika. Drsná VIDEA z USA a Německa

11. 7. 2016 8:50

Berlín a Dallas v posledních dnech zasáhly násilnosti, které si vyžádaly desítky zraněných a v případě americké metropole dokonce i oběti na životech.

Černoši a drsnější Klinika. Drsná VIDEA z USA a Německa
Foto: ČTK
Popisek: Baltimore - nepokoje
reklama

Anketa

Bojíte se útoku Ruska na některý ze států NATO?

3%
97%
hlasovalo: 11631 lidí

V Berlíně se sobotní protestní demonstrace asi 3500 levicových extremistů změnily v násilnosti, které jsou podle policie nejhorší za posledních pět let. Při střetech s policií bylo zraněno více než 120 policistů a téměř 100 demonstrantů bylo zadrženo. Demonstranti podle agentury AP vedle fyzických útoků házeli po policistech zápalné láhve i dlažební kostky. Demonstrace byla svolána na protest proti policejnímu zásahu, jehož cílem bylo vypudit squattery obývající ilegálně některé budovy ve východní části města na obdobném principu, jako na pražském Žižkově centrum Klinika.

Zatímco české úřady v případě pražské Kliniky raději squatterům ustoupily, německé úřady se minulý měsíc rozhodly neutěšenou situaci rázně řešit. Ačkoliv před násilnostmi projevovaly úřady značnou vůli se squattery vyjednávat, nyní jsou squatteři nazýváni dokonce i politickým a mediálním mainstreamem „levicovými extremisty“. Na jednání u kulatého stolu to tedy v nejbližších dnech nevypadá. Videa z násilností jsou skutečně velmi brutální a ukazují, že levicový extremismus je vážným společenským problémem napříč celým kontinentem.

Ještě tragičtější důsledky přinesly demonstrace v americkém Dallasu. Jako již tradičně v posledních měsících zástupci černošské populace protestovali proti údajnému policejnímu násilí. Demonstrace byly zorganizovány v reakci na dvě úmrtí Afroameričanů v Minnesotě a Lousianě. První z nich, Philand Castile, zemřel při běžné dopravní kontrole v Minnesotě. Altona Sterlinga zastřelili policisté v rámci kontroly, při které po anonymním udání hledali, jestli u sebe podezřelý nemá zbraň.

Tyto dvě události považovali účastníci demonstrací v Dallasu za další důkaz toho, že „bílí“ policisté nepostupují proti černošským podezřelým podle litery zákona. Původně snad nenásilně míněný protest proti policejní brutalitě však nakonec skončil tragicky, když bylo zastřeleno pět policistů a dalších několik zraněno. Úřady zatím zadržely pětadvacetiletého Afroameričana Micaha X. Johnsona, který měl střílet muže zákona z přilehlých výškových budov. Sám se přiznal, že byl znepokojen událostmi v Minnesotě a Lousianě a chtěl proto zabíjet bílé policisty.

Po několika měsících se tak opakují protesty, které se loni v dubnu konaly v Baltimoru, ale i dalších amerických městech. Černošská populace si často stěžuje na „bílé“ policisty a jejich zaujatost. Faktem ovšem zůstává, že ačkoli tvoří černoši pouze 13 % populace, v amerických věznicích tvoří až 50 % veškerého osazenstva. Z mnoha statistik také vyplývá, že drtivou většinu černochů vraždí opět černoši, zatímco mnoho zavražděných příslušníků bílé populace mají na svědomí právě Afroameričané.

Prezident Barack Obama navíc ještě přilévá olej do ohně, když konstatoval, že by měl „přístup policie k černošskému obyvatelstvu“ veřejnost znepokojovat. Stejně jako v případě nedávného masakru v gay klubu v Orlandu, tak i nyní prezident a demokraté volají po zpřísnění zákona o držení zbraní. Naopak republikáni a další zastánci volného držení zbraní poukazují na skutečnost, že kriminálníci, kteří chtějí zabíjet, se ke zbraním dostanou navzdory jakýmkoli zákonům a běžná populace by měla mít právo se proti nim bránit se zbraní v ruce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…