Černý, černá, to už se nesmí říkat? A co naše koledy? Kociánová o rasismu naruby

23.07.2021 10:46 | Zprávy

Heslo charakteristické pro americké protesty – Black Lives Matter, na černošských životech záleží – proti policejnímu násilí zaznělo v uplynulých měsících nespočetněkrát, a to nevyjímaje i na demonstracích v Praze. Napětí však roste i kvůli tzv. rasismu naruby. Na téma rasismus natočila pro youtubový kanál Svobodné Universum krátké video s názvem „Barva, jejíž jméno nesmíme vyslovovat“ česká rozhlasová a televizní moderátorka Martina Kociánová. V duchu černého humoru v něm vybízí k zamyšlení, jaké šílenství s sebou přináší politická korektnost a důrazně před ním varuje.

Černý, černá, to už se nesmí říkat? A co naše koledy? Kociánová o rasismu naruby
Foto: Repro Youtube
Popisek: moderátorka Martina Kociánová

Nejen v Americe se však čím dál více ukazuje, že potíže s barvami nabírají na síle, rasismus někde začíná mít podobu bílou i černou. Úvodem Kociánová zmiňuje například novinky z prestižní americké Cornellovy univerzity, zde totiž připravili pro studenty nový astronomický kurz. Budou se v něm zabývat otázkou, zda je věda o vesmíru rasistická.

„Ano, tušíte správně, může za to černá díra. Také vás doposud ani v nejčernějším snu nenapadlo, že označení černých děr má něco společného s rasou?“ pozastavuje se Kociánová v řečnické otázce. „Pak je vidět, že kurz s názvem Rasa a vesmír potřebujete jako sůl,“ přidává svůj komentář.

Poukazuje na politicky korektní jazyk i u našich evropských sousedů. „Ono to vůbec vypadá, že se nám slovník pěkně provětrá,“ pozvedá výstražně ukazováček s upozorněním, že v Berlíně či ve Vídni „zatočili s černými pasažery“. Tedy černí pasažeři už nesmí být černí.

Kociánová opět připojuje vtipnou poznámku: „Pokud myslíte, že tam už nikdo nejezdí bez jízdenky, tak to samozřejmě ne. Jen už nejezdí načerno. Lingvisté se zapřísahali, že s rasismem nemá schwarzfahren (ježdění načerno) nic společného. Ale to víte: Jistota je jistota,“ pokračuje moderátorka.

Nová berlínská příručka pro státní úředníky nabízí rovněž návod, v němž reflektuje rasovou, etnickou a genderovou různorodost metropolí. Z úst zde nesmí zaznívat výrazy jako žadatel o azyl, cizinec či černý pasažér, aby tímto označním nebyl případně někdo uražen.

Kontroverzní vztah barvy bílé a černé pak Kociánová názorně převádí na každodenní běžné situace, které by se dnes mohly nejen pro Západ zdát značně problematické: „Myslíte si, že když si půjdu příště koupit černou barvu, tak už bych měla chtít jen barvu, jejíž jméno nesmíme vyslovovat?

A co myslíte? Měla bych začít pít jen kávu s mlékem? Protože objednat si v dnešní době v restauraci černou kávu, to už může jen naprostý kamikadze,“ přemítá moderátorka dále o příkladech, v nichž by část dnešní společnosti neváhala hledat rasistický podtext.

„Na druhou stranu jsem konečně pochopila, proč nosí smůlu, když vám přes cestu přeběhne černá kočka,“ pokračuje s úsměvem Kociánová s narážkami i na známé pověry, v nichž se objevuje barva „černá“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…