Černý, černá, to už se nesmí říkat? A co naše koledy? Kociánová o rasismu naruby

23.07.2021 10:46

Heslo charakteristické pro americké protesty – Black Lives Matter, na černošských životech záleží – proti policejnímu násilí zaznělo v uplynulých měsících nespočetněkrát, a to nevyjímaje i na demonstracích v Praze. Napětí však roste i kvůli tzv. rasismu naruby. Na téma rasismus natočila pro youtubový kanál Svobodné Universum krátké video s názvem „Barva, jejíž jméno nesmíme vyslovovat“ česká rozhlasová a televizní moderátorka Martina Kociánová. V duchu černého humoru v něm vybízí k zamyšlení, jaké šílenství s sebou přináší politická korektnost a důrazně před ním varuje.

Černý, černá, to už se nesmí říkat? A co naše koledy? Kociánová o rasismu naruby
Foto: Repro Youtube
Popisek: moderátorka Martina Kociánová

Nejen v Americe se však čím dál více ukazuje, že potíže s barvami nabírají na síle, rasismus někde začíná mít podobu bílou i černou. Úvodem Kociánová zmiňuje například novinky z prestižní americké Cornellovy univerzity, zde totiž připravili pro studenty nový astronomický kurz. Budou se v něm zabývat otázkou, zda je věda o vesmíru rasistická.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17931 lidí

„Ano, tušíte správně, může za to černá díra. Také vás doposud ani v nejčernějším snu nenapadlo, že označení černých děr má něco společného s rasou?“ pozastavuje se Kociánová v řečnické otázce. „Pak je vidět, že kurz s názvem Rasa a vesmír potřebujete jako sůl,“ přidává svůj komentář.

Poukazuje na politicky korektní jazyk i u našich evropských sousedů. „Ono to vůbec vypadá, že se nám slovník pěkně provětrá,“ pozvedá výstražně ukazováček s upozorněním, že v Berlíně či ve Vídni „zatočili s černými pasažery“. Tedy černí pasažeři už nesmí být černí.

Kociánová opět připojuje vtipnou poznámku: „Pokud myslíte, že tam už nikdo nejezdí bez jízdenky, tak to samozřejmě ne. Jen už nejezdí načerno. Lingvisté se zapřísahali, že s rasismem nemá schwarzfahren (ježdění načerno) nic společného. Ale to víte: Jistota je jistota,“ pokračuje moderátorka.

Nová berlínská příručka pro státní úředníky nabízí rovněž návod, v němž reflektuje rasovou, etnickou a genderovou různorodost metropolí. Z úst zde nesmí zaznívat výrazy jako žadatel o azyl, cizinec či černý pasažér, aby tímto označním nebyl případně někdo uražen.

Kontroverzní vztah barvy bílé a černé pak Kociánová názorně převádí na každodenní běžné situace, které by se dnes mohly nejen pro Západ zdát značně problematické: „Myslíte si, že když si půjdu příště koupit černou barvu, tak už bych měla chtít jen barvu, jejíž jméno nesmíme vyslovovat?

A co myslíte? Měla bych začít pít jen kávu s mlékem? Protože objednat si v dnešní době v restauraci černou kávu, to už může jen naprostý kamikadze,“ přemítá moderátorka dále o příkladech, v nichž by část dnešní společnosti neváhala hledat rasistický podtext.

„Na druhou stranu jsem konečně pochopila, proč nosí smůlu, když vám přes cestu přeběhne černá kočka,“ pokračuje s úsměvem Kociánová s narážkami i na známé pověry, v nichž se objevuje barva „černá“.

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19287 lidí

V podobném duchu se ptá, jak otřese problém s černou barvou například s tradicemi v české kotlině, pokud se i zde budou podobné trendy šířít dál: „A co myslíte? Přepíšeme raději i tříkrálovou koledu? Aby ti kolednící zpívali: Co ty černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu. A já černej vystupuju a nový rok vám vinšuju. Že si ti tři s tou politikou nedají pokoj alespoň o Vánocích!“ rozčiluje se naoko. „Zhoršit by to už mohlo jen vánoční menu s kaprem načerno,“ poznamenává Kociánová sarkasticky.

Tím ale v příkladech, kde by mohla barevnost narážet na politickou korektnost zdaleka nekončí: „A prosím vás, když bude v zimě venku ošklivo, budu si moct dát na své černé pneumatiky řetězy? Není to už politicky nekorektní? Já bych z toho nerada měla černé svědomí,“ dodává.

Závěrem pak se vší vážností Kociánová a s velkým důrazem upozorňuje: „Celé to na první pohled vypadá docela legračně, ale nenechme se mýlit! Je to dost černý humor. Víte proč? Stačí se podívat do historie a zjistíme, že každý ideolog dodržuje osvědčený postup: Nejprve ovládnout jazyk, pak mysl a pak lidi samotné. Docela černé vyhlídky... co říkáte?“ uzavírá Martina Kociánová.

U diváků s tímto počinem sklidila velký úspěch. Řada z nich vyjadřovala pod videem obavy z toho, aby u nás nepřevládla černá barva a bílá byla tou vytlačovanou. Na její slova navázali lidé například s poznámkami, že místo „černé budoucnosti by raději tu růžovou“. Byla to doslova „trefa do černého“, zaznívala opakovaně na adresu Kociánové pochvala.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…