Čerpejme dotace pro fond dopravní infrastruktury, navrhuje Jankovský

25.09.2011 11:59

Čerpání dotací z evropských fondů je čím dál obtížnější. V pořadu Partie o tom diskutovali ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) a ředitel Transparency International David Ondráčka. Shodli se na významu připravovaného zákona o veřejných zakázkách. Nejlepší by prý bylo zjednodušit systém kontroly nad čerpáním dotací.

Čerpejme dotace pro fond dopravní infrastruktury, navrhuje Jankovský
reklama
V České republice je podle Jankovského 18 operačních programů. Systém čerpání označil za složitý. Někdy je s tím problém kvůli nepřehlednosti a zpožďuje se čerpání.
„Systém je šílený. Máme 18 monitorovacích systémů, 18 národních programů. Špatně se v tom orientují příjemci. Pro příští programovací období chci dramaticky snížit počet programů na šest až sedm," slíbil Jankovský v Partii.

Proč je systém tak složitý? Přemíra evropštiny

Jankovskému trvalo čtrnáct dní, než se naučil slovník evropských fondů. Přemíra „evropštiny" je podle něj jedna z velkých překážek pro čerpání fondů z EU.

Velkým problémem je také počet projektů. „Každý by dnes chtěl svůj program," myslí si Jankovský.

Ředitel Transparency International Ondráčka s ministrem souhlasil. "Bylo zde 800 investičních miliard a každý se na nich chtěl přiživit. Často ani nešlo o veřejné blaho, i když se postavila řada užitečných věcí, ale někomu vyhovovala komplikovanost čerpání dotací," řekl Ondráčka.

Je třeba zjednodušit kontrolu. Evropská komise bude ochotná na to přistoupit

Podle Jankovského bude potřeba zjednodušit systém monitorování. Připomněl, že roky 2014 až 2020 budou poslední období, kdy bude Česká republika moci čerpat peníze z Evropské unie. Osobně by byl pro čerpání dotací pro fond dopravní infrastruktury. Priorita vlády je čerpat dotace pro vědu, výzkum, vzdělávání, rozvoj konkurenceschopnosti, dopravy a nakonec i rozvoj regionů.

„ČR si může říct, na jaké oblasti se chceme zaměřit a EK na to bude schopna přistoupit," myslí si Ondráčka. Dodal, že úředníci potřebují vidět především snahu státu zlepšit systém čerpání a kontrol.

Hosté v pořadu Partie se shodli, že zákon o veřejných zakázkách přispěje k větší transparentnosti při zadávání veřejných soutěží. Ondráčka by ale zákon přehodnotil za půl roku, aby se zjistilo, zda skutečně funguje.

Související:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

7:21 „Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se zamýšlí nad volbami v příštím roce. Povolebn…