Červíček chce pro policisty jistotu a pro sebe třetího náměstka

02.09.2012 13:40

Nejistota v policii by měla po Novém roce skončit. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl nový policejní prezident Martin Červíček. Do funkce chce v nejbližší době uvést třetího náměstka, který převezme jeho bývalou agendu, trestní řízení.

Červíček chce pro policisty jistotu a pro sebe třetího náměstka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noční hlídka policie

Okolnosti jeho jmenování mu nemůže závidět snad nikdo. Martin Červíček, dosavadní náměstek pro trestní řízení, nahradil svého šéfa Petra Lessyho na postu Policie ČR nejvyšším. Od počátku se v souvislosti s Červíčkem řeší dvě okolnosti jeho nečekaného postupu. Rychlost, s jakou byl ministrem vnitra Kubicem jmenován, a také tvrzení, že patří k oblíbencům někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Jeho příznivci proti nařčení spekulují, že má za úkol zastavit citlivé kauzy, oponují důležitým faktem- byl to náměstek Červíček, kdo měl právě trestní řízení a tedy i celorepublikové útvary policie v éře Petra Lessyho na starosti.

Červíček v OVM přiznal, že rozhodnutí stát se policejním prezidentem musel udělat v řádu desítek minut. "Měl jsem na rozhodování jednu nebo dvě hodiny. Okolnosti nástupu do funkce mě vůbec netěší," uvedl nový šéf policistů. S tím, že ať už okolo jeho jmenování panují sebevětší pochybnosti, ví jasně, jaký je jeho úkol.

Neřeším jmenování, chci ukončit nejistotu u policistů

Podle vize nového policejního prezidenta je třeba u policistů rozptýlit obavy z budoucnosti a zároveň ukončit éru drastických škrtů. Ta totiž policii destabilizuje především. "Nechci se teď zabývat otázkou, co by se stalo, kdyby byli dva policejní prezidenti. Musím odstranit nejistotu ve sboru. Tedy jasně říci, jak bude policie vypad od 1.1. 2013. Ta doba, kdy jsme si vždy na podzim sedli a řekli, co všechno seškrtat, musí bezpodmínečně skončit," uvedl v OVM Červíček.

Jenže finanční situace země není taková, aby se rozpočet policie znovu navýšil, popřípadě aby sbor dosáhl počtu 40 300 policistů, což je podle odvolaného Petra Lessyho hranice, pod níž už nemůže uspokojivě fungovat. "My ale musíme vymyslet, jak fungovat s počtem 38 996 policistů, které budeme v příštím roce mít. Až poté lze přemýšlet, o kolik ten počet zvýšit," uvedl Červíček. Pokles stavu policistů je přitom od roku 2004 radikální, tehdy jich sloužilo okolo 47 tisíc. Ke snižování počtu míst dojde možná i na policejním prezidiu, sbor Červíčkových náměstků se ale rozroste o jednoho- bude mít na starost právě trestní řízení, tedy oblast, kterou řešil pod Lessym sám nový šéf policie. Jméno si ale Červíček nechal pro sebe.

V souvislosti s informacemi o možných plánech destabilizovat celorepublikové útvary, vyšetřující závažnou kriminální činnost policejní prezident uvedl, že u ÚOKFK ani ÚOOZ se počty snižovat nebudou. Nevyloučil ani, že se počty specializovaných detektivů zvýší.

GIBS prý není politickou policií, Červíček to nepřipustí

Policisty ale podle všeho trápí i existence Generální inspekce bezpečnostních sborů, která funguje od počátku roku. Nevylučují, že jde de facto o politickou policii. Strach z ní má například místopředseda odborové Unie bezpečnostních složek Miloš Plechatý. Ten ParlamentnímListům.cz řekl, že GIBS může sloužit mimo jiné k profesní likvidaci nepohodlných. To ale Červíček v OVM razantně odmítl. "Vylučuji to a jako policejní prezident bych to nepřipustil," uvedl.

V závěru pořadu pak Červíček čelil i odlehčenému tématu. V souvislosti s jeho jmenováním totiž ze všech sněmovních funkcí odstoupila jeho partnerka, poslankyně ODS Jana Černochová. Na Moravcovu otázku, zda by vhodnou kompenzací nebyla například svatba, reagoval Červíček velmi obratně. Takové věci prý nebude komentovat v médiích, neboť si dovede představit následky, které by to mělo u něj doma.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …