Také v případě unijních institucí a představitelů celkově mírně převažuje nedůvěra nad důvěrou. Evropskému parlamentu důvěřovalo 30 procent účastníků průzkumu, loni v dubnu měl 34procentní důvěru. Nedůvěru mu letos vyjádřilo 52 procent dotázaných. Evropské komisi důvěra za poslední rok klesla na 28 procent z předchozích 34 procent. Nedůvěřovalo jí naopak 49 procent lidí.
Méně Čechů letos věřilo i evropskému prezidentovi Hermanu Van Rompuyovi. Důvěra v něj klesla za poslední rok z 27 na letošních 22 procent. "Tyto posuny dokládají, že krize eurozóny, která se i v mezidobí od předcházejícího měření dále prohlubovala, u Čechů posílila skeptický postoj k EU jako celku a v menší míře i k jejím institucím a představitelům," píše se ve zprávě CVVM.
Víc se bojí chudí
Podle průzkumu Evropské unii častěji důvěřují lidé deklarující dobrou životní úroveň své domácnosti, vysokoškoláci a lidé s pravicovou orientací. "Nedůvěra je naopak silnější u lidí se špatnou životní úrovní, se středoškolským vzděláním bez maturity a u těch, kdo se názorově orientují na levý kraj politického spektra," uvedlo CVVM.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe