Češi, přišel čas rozdělit se o náš blahobyt. Šimon Pánek si posteskl, že nechceme přijímat uprchlíky ze Sýrie

05.01.2015 8:17 | Zprávy

Nad schopností naší společnosti pomáhat tváří v tvář krizím, které na nás volají z titulků médií, se na komentářové stránce pondělních Hospodářských novin zamýšlí ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek v článku s titulkem "Přichází čas rozdělit se o blahobyt". Pánek tvrdí, že bychom měli posilovat humanitární pomoc v zemích jako je Sýrie, v zemích bojujících s ebolou nebo na Ukrajině. Nicméně si stýská, že ochota naší společnosti pomáhat v posledním čtvrtstoletí dlouhodobě roste pomaleji.

Češi, přišel čas rozdělit se o náš blahobyt. Šimon Pánek si posteskl, že nechceme přijímat uprchlíky ze Sýrie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Důvodů je prý více, za nejzávažnější považuje v minulosti získanou nedůvěru ke všemu. „Očekávání, že nic není tak, jak to vypadá, nikdo není takový, jak se tváří, zkrátka že ve všem je nějaká faleš a podvod,“ píše Pánek.

Z materiálního pohledu se jako společnost máme velmi dobře

Zároveň prý ale z průzkumů vyplývá, že většina lidí alespoň občas přispěje. „S poněkud naivní nadějí řečeno možná přichází doba, kdy po čtvrtstoletí dohánění konzumního vlaku začínáme být připraveni se dělit,“ tvrdí Pánek. Poukazuje přitom na to, že i když zásadní většina emocí i komunikací ve velkém veřejném prostoru je negativní, agresivní a staví na závisti a předsudcích, jako společnost se máme z materiálního pohledu velmi dobře.

Humanitární pomoc máme posilovat v Sýrii i na Ukrajině

„Rozhodně máme  jako země posilovat humanitární pomoc v místech, jako je Sýrie, země bojující s ebolou, Ukrajina,“ uvedl s tím, že by se slušelo rozpočet jeho organizace navýšit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …