Češi, přišel čas rozdělit se o náš blahobyt. Šimon Pánek si posteskl, že nechceme přijímat uprchlíky ze Sýrie

05.01.2015 8:17

Nad schopností naší společnosti pomáhat tváří v tvář krizím, které na nás volají z titulků médií, se na komentářové stránce pondělních Hospodářských novin zamýšlí ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek v článku s titulkem "Přichází čas rozdělit se o blahobyt". Pánek tvrdí, že bychom měli posilovat humanitární pomoc v zemích jako je Sýrie, v zemích bojujících s ebolou nebo na Ukrajině. Nicméně si stýská, že ochota naší společnosti pomáhat v posledním čtvrtstoletí dlouhodobě roste pomaleji.

Češi, přišel čas rozdělit se o náš blahobyt. Šimon Pánek si posteskl, že nechceme přijímat uprchlíky ze Sýrie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Důvodů je prý více, za nejzávažnější považuje v minulosti získanou nedůvěru ke všemu. „Očekávání, že nic není tak, jak to vypadá, nikdo není takový, jak se tváří, zkrátka že ve všem je nějaká faleš a podvod,“ píše Pánek.

Z materiálního pohledu se jako společnost máme velmi dobře

Zároveň prý ale z průzkumů vyplývá, že většina lidí alespoň občas přispěje. „S poněkud naivní nadějí řečeno možná přichází doba, kdy po čtvrtstoletí dohánění konzumního vlaku začínáme být připraveni se dělit,“ tvrdí Pánek. Poukazuje přitom na to, že i když zásadní většina emocí i komunikací ve velkém veřejném prostoru je negativní, agresivní a staví na závisti a předsudcích, jako společnost se máme z materiálního pohledu velmi dobře.

Humanitární pomoc máme posilovat v Sýrii i na Ukrajině

„Rozhodně máme  jako země posilovat humanitární pomoc v místech, jako je Sýrie, země bojující s ebolou, Ukrajina,“ uvedl s tím, že by se slušelo rozpočet jeho organizace navýšit.

Nepochopitelně působí neochota přijmout syrské uprchlíky

„Současných něco přes sedmdesát milionů působí až trapně,“ uvedl s tím, že nepochopitelně nezodpovědně působí i neochota přijmout alespoň pár stovek syrských uprchlíků v situaci, kdy zemi opustily více než tři miliony lidí. A kdy vyspělé státy se pokusí alespoň statisícům poskytnout přechodný domov.

„Naše podpora však zaostává za standardem vyspělých západních zemí, především svojí výší,“ posteskl si Šimon Pánek. Zároveň tvrdí, že akcent na lidská práva v české zahraniční politice bychom měli rozvíjet a rozšiřovat. Lidé podle něj totiž nemají být poddanými svých vlád, ale naopak vládnoucí elity mají skládat účty svým občanům. A to od Kuby přes Bělorusko, Ázerbajdžán, Rusko až po Barmu a další země.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…