Češi prý ztrácejí sociální smír. Statistiky ale mluví jinak, píše Euro

10.12.2012 15:34 | Zprávy

V týdeníku Euro komentuje Miroslav Zámečník „blbou náladu“ v Česku. Vzrůstají preference komunistů a všichni se prý mají špatně, jenže statistiky říkají něco úplně jiného. Co je tedy vypovídající?

Češi prý ztrácejí sociální smír. Statistiky ale mluví jinak, píše Euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Veškeré tabulky, které srovnávají situaci v evropských zemích, mluví pro stav v České republice hodně kladně. Procento lidí ohrožených chudobou je velmi nízké. „Ve velmi bohatých zemích s podstatně vyšším HDP na obyvatele i těch 60 procent mediánu dovoluje trochu jiný standard než v mnohem chudší, byť více rovnostářské zemi,“ upozorňuje Zámečník.

První z EU

Lepším ukazatelem je vážná materiální deprivace. Ta ukazuje, že v ČR je pouze 6,1 procenta lidí, kteří si nejsou schopni např. alespoň každý druhý den koupit maso, zatopit si v bytě nebo platit nájem. To znamená, že jsme na tom stejně dobře jako Slovinsko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: joh

Ing. Irena Němcová byl položen dotaz

Program

Tvrdíte, že se vám podařilo do programu nové vlády prosadit velkou část ze vašeho programu. Nebylo ale jednou z vašich hlavních priorit referendum o vystoupení z EU a NATO? A co vím, to nebude. A jak to bude s uprchlíky z Ukrajiny? Slibovali jste zásadní změny. Jaké nastanou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gumácký výklad ústavy. Vy důvěru vládě nedáváte, objasňuje Holec prezidentovi

21:02 Gumácký výklad ústavy. Vy důvěru vládě nedáváte, objasňuje Holec prezidentovi

Petr Holec se pustil do prezidenta Petra Pavla kvůli jeho výtkám k programu vlády. Prezident se podl…