Češi šetří ve zdravotnictví. Řadí se mezi bankrotářské země

14.08.2012 10:30

Experti OECD, kteří srovnali zdravotnické výdaje ve vyspělých zemích v období po finanční krizi, zjistili, že Češi jsou jedním z mála národů, které si nechaly sáhnout na zdravotnictví a snížili výdaje.

Češi šetří ve zdravotnictví. Řadí se mezi bankrotářské země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny
reklama

Větší škrty než v České republice proběhly pouze v zemích, které finanční krize přivedla na pokraj bankrotu a které musely žádat o zahraniční pomoc. Informace ze studie "Růst ve zdravotnických výdajích brzdí a zastavuje," přináší server Aktuálně.cz.

OECD prostřednictvím studie upozornila, že rokem 2010 skončil dlouhodobý trend rychlého zvyšování veřejných dotací. "Během období 2000-2009 rostly zdravotnické výdaje skoro o pět procent ročně ve všech vyspělých zemích. V roce 2010 ale následovat nulový růst a předběžná data z některých zemí předpovídají malý nebo žádný růst v roce 2011," stojí ve studii světové organizace.

Česko v závěsu za bankrotáři

V roce 2010 veřejné zdravotnické výdaje spadly v průměrné zemi OECD o polovinu procenta v důsledku výpadků rozpočtových příjmů během krize v roce 2009. Pouze nejbohatší země jako Spojené státy, Německo nebo Švýcarsko pokračovaly v navyšování zdravotnických výdajů.

Opačným extrémem byly v roce 2010 Řesko, Island a Irsko, tedy země na pokraji bankrotu. Snížily proto zdravotnické výdaje náhle až o desetinu.

A právě k těmto zemím se připojila i Česká republika, alespoň co se úspor ve zdravotnictví týče. Česko škrtlo zdravotnické výdaje skoro o pět procent. Jeho přístup je přitom výjimečný, protože ekonomické oživení bylo v té době stejně rychlé jako například ve Švýcarsku. Uvádí Aktuálně.cz.

Češi šetří i nadále

Experti OECD zjišťovali, na čem stát a veřejné pojišťovny nejvíc šetřily. Češi, Irové, Islanďané a Estonci slučovali nemocnice a nahrazovali drahé hospitalizace nabídkou jednodenní chirurgie. Zavedli také nové poplatky, nebo stávající zvýšili. V Česku si pacienti nově zaplatili za pobyt v nemocnici.

Loňské údaje OECD ukazují, že nadále šetří Islanďané, Italové a opět se sem řadí Česká republika, kde reálné zdravotnické výdaje poklesly o jeden a půl procenta. Pokud stát, pojišťovny a kraje dodrží své letošní rozpočty, sníží se oproti roku 2009 výdaje na líčení o desetinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …