Češi u soudu lžou, jako když tiskne, varuje deník. Tresty se zpřísní

02.05.2013 6:47

Rok od roku narůstá počet křivých výpovědí před soudem či lživých tvrzení pronesených do očí kriminalistů. Již dnes je sice možné lháře ztrestat, ale příliš se to nedělá. Ministerstvo spravedlnosti to teď chce změnit, tresty za lhaní se zpřísní. Odborníci se záměrem resortu souhlasí. Policii pomohou videovýslechy. Informují o tom čtvrteční Lidové noviny.

Češi u soudu lžou, jako když tiskne, varuje deník. Tresty se zpřísní
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

"Křivá výpověď je závažný trestný čin, který se hrubě dotýká práv osob a spravedlivého rozhodování justice. Sankce jsou nastavené správně, nedostatek je v pozornosti orgánů, které musí spáchání takového činu více aktivně oznamovat," zdůrazňuje náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Soudce musí hlásit každé podezření

Ničivé dopady takových lží se ukázaly např. v kauze Petra z Břeclavi, který lhal o tom, že ho napadli Romové a kvůli tomuto útoku následně přišel o ledvinu. Mladík se však brzy přiznal, že si romské napadení vymyslel. V loňském roce bylo odhaleno celkem 326 křivých obvinění.

Policie, žalobci i soudci se shodují na tom, že lháře je třeba důsledně trestat. Jan Lata z vedení Unie státních zástupců poznamenává, že lhaní notně komplikuje vyšetřování případu a pokud se ukáže, že v té či oné kauze někdo lhal, má prý Lata chuť po viníkovi jít. Strážci zákona doufají, že jim zbraň proti lhářům poskytnou videovýslechy, které je možné provádět na základě nového trestního řádu. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník poukazuje na skutečnost, že soudce musí příslušným orgánům oznámit podezření na každý trestný čin, tedy i podezření na křivou výpověď.

V roce 2011 bylo odhaleno 125 případů, kdy lživá výpověď či podvodný posudek vedly až k obžalobě. V roce 2010 to přitom bylo jen 73 případů. Data za rok 2012 ještě nejsou k dispozici, ale z uvedených čísel vyplývá, že česká justice čelí narůstajícímu neblahému jevu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

15:07 „Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

REPORTÁŽ Muslimové jsou naši bratranci a plošné vyhnání Němců z poválečné republiky dalo prostor pro…