Češi, ubližujete Romům a ženám. Odpověď: Američani, starejte se o sebe

25.05.2012 13:22

Podle Spojených států má Česká republika v oblasti lidských práv co dohánět. Konstatuje to ve své každoroční zprávě o dodržování lidských práv americké ministerstvo zahraničí. Problémy máme třeba s Romy, nebo korupcí. Komunističtí poslanci to jako problém sice vidí, ovšem ministerstvo zahraničí USA by především prý mělo poskytovat jiným státům objektivní informace o lidských právech. Měli by se prý Američané také starat o svou vlastní diskriminaci.

Češi, ubližujete Romům a ženám. Odpověď: Američani, starejte se o sebe
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Romové tančí během pochodu DSSS na sídlišti Chanov

V úvodu kapitoly věnované České republice zpráva amerického ministerstva zahraničí konstatuje, že v zemi byla loni vážným problémem společenská diskriminace romského obyvatelstva, přičemž pozorovatelé lidských práv prý "kritizovali úsilí vlády o řešení jako nedostatečné". Problémem ČR zůstává i veřejná korupce, navíc Češi také rádi bijí ženy. Problémem je pak též přetíženost českých věznic.

Jako další nedostatky zpráva uvádí obchod s lidmi, zvláště s nelegálními pracovníky, a jejich vykořisťování, nechybí zde zmínky o násilí vůči ženám, sexuální a další zneužívání dětí, antisemitismus a diskriminace odborů a zahraničních pracovníků. Zpráva jde také do podrobností – zmiňuje se třeba o soudu s poslancem Vítem Bártou kvůli korupci a píše také  o rezignaci šéfa personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory, jenž měl vazby na "antisemitské, protiromské, rasistické a krajně pravicové organizace".

Čeští politici pak naopak kritizují samostatné Spojené státy. „Ministerstvo zahraničí USA by především mělo poskytovat jiným státům objektivní informace o lidských právech a diskriminaci v USA a nevměšovat se do jiných suverenit států,“ míní třeba bývalý komunistický místopředseda a poslanec Stanislav Grospič.

Na druhou stranu ale nemíní zprávu přejít jen tak. „Jinak vnímám nárůst projevů nesnášenlivosti jako vážný, včetně problémů ministerstva spravedlnosti a justice,“ dodal Grospič pro ParlamentníListy.cz.

Jiný komunistický poslanec také nenachází ke zprávě žádná optimistická slova. „Je to smutný výsledek budování samostatného českého státu samozvanými odborníky na všech úrovních. A to je popsaná jen viditelná část morální devastace a převrácených hodnot,“ reagoval komunista Miroslav Opálka.

„Kritika těchto negativních jevů však byla bagatelizována jako daň za novou demokratickou společnost. Snad tato kritika otevře oči ještě větší části společnosti. Samo se totiž nic k lepšímu nezmění. Ale náprava bude dlouhá, moc dlouhá,“ dodal komunista.

„Diskriminace určitě problém je i v České republice – rasová, věková, sexuální, sociální – někdy i za názor, či aktivitu v odborech,“ zmínil pak pro ParlamentníListy.cz krátce místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Se zprávou souhlasím. Co jiného, než diskriminace je, když Rom práci nedostane a ženy vydělávají míň, než muži?,“ uvedla pak komunistická poslankyně Zuzka Bebarová – Rujbrová.

Žádná demokracie není dokonalá, ani ta americká

Pravicoví politici pak zprávu rozebírají ještě z jiného úhlu. Především se ale nad konstatováním amerického ministerstva nijak významně nepodivují.

„Jedná se o pravidelný každoroční souhrn hodnotící stav lidských práv ve všech státech světa. Základem pro tato hodnocení jsou reporty místních ambasád USA. Tento pohled státního departmentu USA beru na vědomí, ale nepřikládám mu nějakou zásadní důležitost. Žádná demokracie není dokonalá, ani ta americká,“ podotkl pro redakci europoslanec Hynek Fajmon (ODS).

„Myslím, že až na to údajné násilí na ženách, o němž nevím, že by bylo v Česku nějak rozšířeným problémem, tato zpráva vcelku vystihuje největší slabiny ČR ve vztahu k lidským právům. Že se je snažíme řešit, o tom – v případě korupce – nejlépe vypovídá současná kauza Davida Ratha. Jak boj proti korupci, tak sociální integrace Romů, jsou během na dlouhou trať. Věznicím by mělo ulevit větší využívání alternativních trestů, které ministerstvo spravedlnosti podporuje,“ konstatoval pak předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …