Češi začali pít a fetovat. Může to být horší než koronavirus

10.05.2020 20:31

Expert na problematiku závislostí Jindřich Vobořil v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že během současné koronavirové krize roste spotřeba drog. Lidé se podle něj dostávají do problémů kvůli ztrátě zaměstnání, začínají pít, užívat léky i nelegální drogy. Jeho slovům přitakal na facebookovém profilu předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.

Češi začali pít a fetovat. Může to být horší než koronavirus
Foto: mfcr.cz
Popisek: Jindřich Vobořil

Vobořil se v rozhovoru rozzlobil na vládu, která podle něj ignorovala sociální služby. „Tváří se jak hrdinové, kteří všechno vyřešili,“ uvedl. Zdůraznil, že v době koronavirové krize se část lidí dostala do velké deprese, kdy přišli o práci, začali pít, užívat léky a nelegální drogy. „Také se zhoršila dostupnost substancí, které jsou pro výrobu drog potřeba,“ dodal.

Současná krize podle něj může mnohonásobně prohloubit problémy závislých. „Lidé, kteří byli schopni chodit do práce a nevěnovali se jen drogám, se teď soustředí na ně. Mnozí z nich si dokázali nadělat dluhy, mnozí přešli na jiné typy látek, ne vždy na lepší, třeba na léky. Někteří začali víc doma pít,“ uvedl a obává se i pokusů o sebevraždy. „Lidem se jejich stav zhoršil, protože neměli přístup k lékařům a do nemocnic. Slyšel jsem, že psychiatrické nemocnice také moc nepřijímaly. Dopady budeme počítat,“ míní. 

Počet drogově závislých pak vzroste podle jeho slov o deset procent. „Pokud budeme opakovat další plošnou karanténu, tak se to zhorší mnohonásobně víc. Otevřeli jsme v Brně kontaktní centrum pro lidi bez přístřeší, protože lidé byli kvůli zavřeným denním centrům na ulici. Místo toho, aby se sociální služby vybavily pomůckami a testy, tak je zavřeli. Mezi lidmi bez domova jsou i lidé, kteří na ulici nikdy nebyli, ale žili třeba na ubytovnách. Tito lidé se drželi někde nad vodou, ale teď jsou pod vodou. Lapají po dechu a topí se. Přijít o práci a o ubytování je rychlá cesta k závislosti,“ dodal.

Závěrem pak poznamenal, že si myslí, že vláda úmyslně ignorovala sociální služby, v nichž jsou nejohroženější skupiny. „Sociální služby by také měly být první linií. Měly by se zvýšit prostředky a do sociálních služeb by měla být směrována veškerá podpora a finance, abychom mohli pracovat s nově příchozími. Také by se už neměla zastavovat ekonomika ani nedělat plošné karantény, protože tím se situace zhorší,“ uzavřel.

„Opakuji to dokola. Počet sebevražd překročí počet smrtí na covid. Zhoršuje to alkohol a drogy. Tam je problém. Zničené životy, nedostatek péče. V krizi to lepší nebude,“ zareagoval na rozhovor s Vobořilem stomatolog Šmucler na svém facebookovém profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

14:57 Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

Bezpečnostní poradce a válečný veterán, člen Útvaru rychlého nasazení Lumír Němec dnes provozuje fir…