Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst

4. 8. 2020 14:20

MF Dnes v posledních dnech přinesla v názorové rubrice značně rozdílné pohledy na ekonomickou situaci v České republice. Národní ekonomika poklesla meziročně o téměř 11 %. K tématu se na stránkách Mladé fronty vyjádřila známá jména. Ekonomka Ilona Švihlíková a Hana Lipovská s Janou Bobošíkovou z Institutu svobody a demokracie. Jaká jsou východiska z krize a je vůbec naše situace tak špatná, jak se zdá? Vicepremiér Karel Havlíček vidí obrovský propad ekonomiky jako přijatelný ve srovnání s ostatními zeměmi a premiér Babiš je, co se týká rozpočtu, optimistou.

Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto
reklama

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8398 lidí
Lipovská s Bobošíkovou si kladou otázku, zda svým tvrzením také věří. Ve svém příspěvku píší: „Jediná tvrdá data, která máme k dispozici, vykreslují pokles HDP více než dvojnásobně hlubší. Ministerstvem financí zveřejněné daňové příjmy státního rozpočtu totiž klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o 20 procent, což při hrubém propočtu odpovídá poklesu ekonomiky o 25 procent, nikoliv jen přijatelných 10,7.“ Vládní koronavirová politika je podle nich destrukční a na trhu práce vzniká nová kategorie občanů tzv. placení nepracující. Počet nepracujících je prý mnohem vyšší než deklarovaná nezaměstnanost 2,6 procenta a tento nepoměr mezi čísly a realitou umožňuje vládě vytvářet přehnaně pozitivní očekávání.

Lipovská s Bobošíkovou apelují na politiky, ekonomy a analytiky, aby se nenechali ukolébat přehnaným optimismem vlády. Jakýkoliv optimismus je podle autorek falešný ve světle nového evropského záchranného plánu. „Už nejsme ekonomikou ani tržní, ani sociálnětržní. Znovu se stáváme ekonomikou centrálně řízenou.“ To, co kdo dostane z Bruselu, bude záviset hlavně na propadu HDP v duchu hesla čím hůř, tím líp. Čím hůře na tom bude ekonomika, tím více uslyšíme o štědré bruselské dotační politice. Hodnota společného unijního dluhu momentálně činí 750 miliard a bude se pravděpodobně zvyšovat. Dluh má být splacen v roce 2058. V následujících letech se tedy musíme připravit na zvyšování cen.  

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se jedná na první pohled také o děsivá čísla, ale souhlasí s ministrem Havlíčkem, že si v porovnání s ostatními zeměmi EU nevedeme zle. „Úder obdržela nejen zahraniční poptávka, ale i domácí spotřeba a investice.“ Podle Švihlíkové je třeba si přiznat, že se ekonomika do doby před pandemií už nikdy nevrátí a že některé sektory ekonomiky, jako třeba turistický, budou muset projít restrukturalizací.

Švihlíková odmítá známé Kalouskovské škrty v době minulé krize, které podle ní zbytečně způsobily druhou recesi. Z krize se podle jejích slov musíme i „prožrat“. Je prý nesmyslné tvrdit, že „jde o prožírání budoucnosti“. Spotřeba reflektuje životní úroveň občanů.

Řešením je podle ekonomky posílení státní sociální sítě. Především robustní nastavení aktivní politiky nezaměstnanosti. To by znamenalo radikální navýšení podpory v nezaměstnanosti. Cílem by mělo být podpořit důvěru spotřebitelů a přimět je více utrácet. Na závěr svého příspěvku Švihlíková píše: „Šok přišel z vnějšku, ale při řešení se na vnější síly spoléhat nemůžeme. Je to na nás.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…