Česká meteoroložka z Afghánistánu vypráví: Důležité je...

23.12.2018 11:30

Dvakrát denně vypouštěním balonu se sondou meteorologové na vojenském letišti v Kábulu v Afghánistánu zjišťují potřebná data pro předpověď počasí. Součástí mezinárodního týmu je i česká vojačka, poručice K. S., která v misi slouží jako meteoroložka synoptik.

Česká meteoroložka z Afghánistánu vypráví: Důležité je...
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu
reklama

V Afghánistánu je už pátým měsícem, do konce mise jí zbývají asi dva měsíce, řekla ČTK a televizi Nova v polovině prosince na kábulské základně.

Osmičlenný tým má na starosti meteorologickou službu pro civilní i vojenskou část kábulského letiště, k dispozici jsou 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. „Sloužíme ve dvou lidech, jeden je meteorolog synoptik a druhý je meteorolog pozorovatel. Ty funkce jsou trochu rozdílné,“ řekla. Pozorovatel má za úkol sledovat počasí a vydávat každou hodinu zprávu o aktuálním počasí, tedy směru a rychlosti větru, dohlednosti, oblačnosti nebo teplotě a tlaku. Pokud se počasí začne měnit, sepíše speciální zprávu. „Oproti tomu meteorolog synoptik primárně tvoří předpovědi počasí,“ poznamenala. Jejím úkolem je tak v Kábulu připravovat předpověď počasí na 24 hodin.

Další důležitou součástí práce meteorologů je výstražná služba. „Pokud se vyskytují význačné meteorologické jevy, jako je například bouřka, hodně nízká spodní základna oblačnosti nebo nízká dohlednost, tak jsme povinni vydávat výstrahy a informovat o tom všechny potřebné lidi,“ řekla.

Podotkla, že Afghánistán je velmi členitý a různorodý, s vysokými horami souvisí náhlé změny počasí. „Je tak velmi důležité informovat o meteorologické situaci. Na jakémkoli letišti piloti potřebují znát stav počasí, ať už pro přistání nebo pro vzlet. Takže bez té meteorologické služby by se létat nedalo,“ zdůraznila.

Data o teplotě, vlhkosti, tlaku a o rychlosti a směru větru meteorologové získávají sondou, kterou až do 30 kilometrové výšky vynese balon naplněný héliem. Stoupá rychlostí asi 330 metrů za minutu. Získané informace pak meteorologové využívají pro výpočet numerických modelů, které pak slouží k vytváření předpovědi počasí.

Poručice novinářům řekla, že předpovídat počasí v Afghánistánu je složitější, protože meteorologové nemají k dispozici takové technické zázemí jako v ČR. Například sondy do atmosféry se v Afghánistánu vysílají pouze právě v Kábulu. K dispozici nemají ani radar. Předpovědi proto nejsou tak přesné.

Počasí je v Afghánistánu oproti českému rozdílné. Podle poručice K. S. jsou na jaře časté bouřky, léta jsou hodně suchá a horká. „Vyskytuje se zde takzvaný stodvacetidenní vítr, ten způsobuje v odpoledních a večerních hodinách snížení dohlednosti, ať už pískem nebo prachem,“ podotkla.

Česká meteorologická služba je podle poručice zapojena do afghánské mise od roku 2004. Do Afghánistánu posílá dva své zástupce. Jeden slouží v Kábulu, druhý na společném operačním centru na základně Bagrám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…