Česká pošta chce propustit 7 000 zaměstnanců. Generální ředitel promluvil, zdali se to dotkne zákazníků

04.10.2019 22:04

Hostem pátečního vysílání pořadu Interview na ČT24 byl generální ředitel České pošty Roman Knap. Knap se rozhovořil o současném stavu České pošty a připustil, že „největší zpoždění je ve formě obsluhy zákazníka“. Knap označil za nutné zavést modernizaci a automatizaci, inspirovat by se chtěl i u konkurence. Ze současných 30 000 zaměstnanců má Česká pošta zeštíhlit o 7 000 pracovních míst. Přilákat by firma chtěla i mladé lidi. To však za současného stavu lehce nepůjde. „Když naberete mladého člověka a posadíte ho před počítač, který je vybaven softwarem z roku 1995, tak ho ničím nenadchnete,“ přiznal Knap. Odmítl též, že by se měly rušit jakékoli pobočky pošty.

Česká pošta chce propustit 7 000 zaměstnanců. Generální ředitel promluvil, zdali se to dotkne zákazníků
Foto: Repro ČT24
Popisek: Generální ředitel České pošty Roman Knap

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 36028 lidí
Změna ztrátové České pošty je dle Knapa důležitá nejen kvůli tomu, že se podnik pohybuje v červených číslech, ale i kvůli změně a vývoji trhu. České pošta se podle něj musí přizpůsobit době.

Nepříznivý hospodářský výsledek, jenž za loňský rok vykazuje ztrátu ve výši 275 milionů korun, pak Knap přisuzuje podinvestování a technologickému zaostání. Ztrátové jsou rovněž i služby, které poště ukládá zákon. „Tou největší zátěží je rozhodně provozování 3 200 poboček, protože kdybychom byli komerční firma a měli bychom zvládnout tento objem činnosti, měli bychom těch poboček výrazně méně,“ podotkl.

Premiér Andrej Babiš dnes uvedl, že stát dluží České poště 3,3 miliardy korun. Jejich vyplacení je podmíněno souhlasem Evropské komise a očekává se v příštím roce. Podle dřívějšího vyjádření Knapa jde o úhradu tzv. univerzální služby, tedy základních poštovních služeb, které si stát u pošty objednává. Za loňský a letošní rok je tato částka okolo 1,5 miliardy za každý rok a z minulých let stát podniku nedoplatil 300 milionů Kč. Stát však peníze může kvůli zdlouhavému procesu České poště zaplatit až v příštím roce.

FOTO: Repro ČT24, Hospodářský výsledek České pošty.

Propouštění se Česká pošta nevyhne napříč všemi segmenty. O své pozice má přijít až čtvrtina dosavadních zaměstnanců. Knap říká, že hodlají maximálně využít přirozené fluktuace. Ročně z firmy odchází 7 až 8 tisíc lidí. 50 % lidí, kteří nastoupí na poštu, pak většinou své pozice do jednoho roku opouští. Knap hodlá místo současného systému neustálého nabírání nových pracovníků zautomatizovat některé procesy, aby nebylo tolik lidí na práci v České poště potřeba.

„Když naberete mladého člověka a posadíte ho před počítač, který je vybaven softwarem z roku 1995, tak ho ničím nenadchnete,“ říká Knap k nezájmu mladých lidí o profesi. První je dle něj potřeba udělat změny.

„Největší zpoždění je ve formě obsluhy zákazníka,“ přiznává Knap. Knap, který pochází z IT prostředí, připustil, že je třeba se poučit u konkurence. „Z úřadu potřebujete udělat firmu, která je pro zákaznicky orientovaná,“ vysvětluje Knap s tím, že inovace byly dlouho zamrzlé.

FOTO: Repro ČT24, Počet zaměstnanců České pošty.

Mezi aktuální změny se má nově zařadit zavedení externích výdejních míst. Zásilky tak půjde převzít i na jiných výdejnách než jen na poště.

Počet poboček má zůstat zachován. Hustá pobočková síť prý není nijak výjimečná a je vidět i v jiných zemích bývalého Rakouska-Uherska. Knap řekl, že kdyby chtěli být komerční, tak by museli zanechat pouze 700 poboček.

Vedení pošty počítá se zachováním 3 200 obslužných míst, změní ale jejich podobu, aby lépe odpovídala potřebám lidí a byla efektivnější. Zhruba 420 poboček bude zaměřených na expresní vydávání zásilek, 1 300 poboček nabídne samoobslužnost. Počítá se zhruba 1 500 partnerskými poštami, z toho 600 samoobslužnými, kde si zákazníci vyřídí své poštovní a finanční záležitosti bez nutnosti být fyzicky obslouženi personálem.

Záznam celého pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …