Česká republika po roce 1989 rychle splnila cíle, výzvou je, co dál, říká Petříček

26.11.2019 22:05

Česko po revolučním roce 1989 naplnilo vstupem do Severoatlantické aliance a Evropské unie v letech 1999 a 2004 poměrně rychle své základní cíle, výzvou pro něj od té doby je, jak s tím naložit. Při dnešní debatě na téma vývoje české zahraniční politiky v posledních 30 letech v pražském Skautském institutu to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministr vyzdvihoval přínosy EU, za nepříliš aktuální označil otázku vstupu Turecka do Unie.

Česká republika po roce 1989 rychle splnila cíle, výzvou je, co dál, říká Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Petříček uvedl, že Česko dosáhlo vstupu do NATO a EU možná rychleji, než samo čekalo. „Nová výzva 15 let poté je, jak máme nakládat s tím, že jsme plnoprávnými členy společenství EU a NATO. Naše identita byla dlouho určována tím, kam směřujeme, ale najednou jsme došli do cíle a teď je otazník, co jsou ty další,“ konstatoval.

Česko by si podle Petříčka mělo definovat „malé krůčky“, kterými by chtělo v rámci západního společenství postupovat dál. Také by se mělo naučit, jak v Evropě obhájit své názory a nebýt frustrováno tím, že při tom musí dělat kompromisy.

Podstata projektu EU je stále funkční a naplňuje důvody, proč Unie vznikla, míní Petříček. „Nemusíme mluvit o nějaké dalekosáhlé reformě institucí, pojďme zkonsolidovat to, co máme, přiblížit Unii lidem,“ řekl. Výčet výhod členství v Unii by se podle něj neměl zužovat jen na to, že do ČR plynou finance. Unie umožňuje vyjednávat s velmocemi, jako je třeba Čína, s větší silou, než by ČR mohla sama.

NATO podle Petříčka potřebuje vnitřní reflexi. „Přes všechny komplikace Aliance zajišťuje své poslání, ke kterému byla vytvořena,“ uvedl. S ohledem na nedávnou ofenzivu Turecka na severu Sýrie připustil, že s tímto členem Aliance mají ostatní státy některá nedorozumění. Turecko se podle něj odklání od řady sdílených hodnot. „Nemyslím si, že je velmi aktuální otázka, že by mohlo být členem EU,“ míní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…