Češka sepsul obhajobu podnikatelů obviněných v kauze MUS

16.12.2011 22:14

Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Luboš Měkota, šestice mužů, které švýcarská strana obžalovala v kauze Mostecké uhelné společnosti, ve čtvrtek vydali prohlášení, ve kterém popírají veškeré obvinění.

Češka sepsul obhajobu podnikatelů obviněných v kauze MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Text v pátek uveřejnil server Česká pozice. Toto vyjádření velmi rozhořčilo bývalého šéfa Fondu národního majetku (FNM)

Romana Češku, který byl v minulosti jedním z mála politiků, kteří prokoukli nekalé záměry, jež tito podnikatelé se společností měli. Jeho angažovanost jej však v minulosti stála mnoho – v roce 1998 přišel na základě svých obvinění proti mocným podnikatelům obrovský strategický majetek.


Autoři čtvrtečního prohlášení v něm mimo jiné tvrdí, že peníze zablokované ve Švýcarsku nepochází z majetku Mostecké uhelné ani České republiky. Dodávají, že se kauza otevřela na politickou a mediální objednávku.


“Prohlášení je chytře napsáno. Nikdy jsem netvrdil, že jeho autoři jsou hloupí. Kdyby byli hloupí, nepovedlo by se jim zmocnit se MUS pod zadkem státu. Přesto trvám na tom, že minimálně v několika bodech zákon porušili, a rozhodně udělali lumpárnu. Že si tuto lumpárnu snaží obhájit sami před sebou, tomu rozumím. Ale společnost, politici, novináři ani normální lidé by jim to rozhodně neměli zbaštit,“ argumentuje Česka.


Nesmíme to zlehčovat, varuje Češka


Dodává, že přestože si dobře uvědomuje množství problémů , které Česko musí překonat, aby se ke “švýcarským miliardám“ dostalo, neměl by se případ zlehčovat. “Bílá zůstane bílou a černá zůstane černou, i kdybychom snědli celou duhu. Fakta jsou jednoduchá a čas jednoznačně potvrdil vše problematické, co bylo o celé kauze od začátku známo,“ konstatuje Češka.


Na čtvrteční prohlášení Koláčka a spol. Roman Češka reaguje v polemice, který dnes uveřejnila Česká pozice. V něm mimo jiné uvádí, že neexistuje pochyb, že organizátory převzetí MUS byli placení manažeři firmy a nikoli skupina Appian Group. Na převzetí přitom použili peníze samotné firmy zcela proti vůli hlavního akcionáře, čímž podle Češky zcela nepokrytě porušili literu zákona, který ve zkratce říká, že „ kupovaná společnost nemůže půjčit peníze na koupi tomu, kdo ji chce koupit.“
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…