Česká zahraniční politika nemá žádný směr, kritizuje Kohout

03.05.2012 20:40

Současnou českou zahraniční politiku a postoje země k EU dnes kritizovali bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Kohout, který byl v úřednické vládě Jana Fischera, má blízko k ČSSD a z diplomacie po dlouhých letech odešel. Kohout v debatě pořádané Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) uvedl, že zahraniční politiku považuje za nesrozumitelnou a postoje k EU nesoustředěné, čímž země v unii ztrácí spojence.

Česká zahraniční politika nemá žádný směr, kritizuje Kohout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Svoboda zmínil zvláštní způsoby českého vyjednávání na poli EU, měl na mysli například české průtahy kolem ratifikace lisabonské smlouvy a dodatečné vyžadování výjimky prezidentem Václavem Klausem z ní. "Od první chvíle jsme žádali něco nemožného. Výjimka tedy bude nebo nebude ?" tázal se Svoboda. Vadí mu též způsob přístupu k jednáním fiskální dohodě o stabilizaci financí v EU, kterou ČR odmítla, a malá aktivita Černínského paláce v této věci. Za sporný považuje také přístup diplomacie k exportní politice, vadí mu i malá aktivita ČR v oblasti lidských práv.

Jde i o rozpory ve vládě

Kohout hovořil o roztříštěnosti zahraniční politiky, kdy jeden názor razí ministerstvo zahraničí, další úřad vlády a svoji linii má i Hrad s prezidentem Václavem Klausem. "Nebyli jsme schopni definovat svůj směr," konstatoval.

První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider připustil, že politickou elitu zajímají více domácí záležitosti než zahraniční politika. Podle něj v otázce zahraniční politiky nejde jen o Černínský palác, ale o celou vládu. Kohout si myslí, že právě složení a činnost koaliční vlády, kdy ministerstvo zahraničí vede sice proevropský Karel Schwarzenberg z TOP 09, ale premiérem je Petr Nečas z rezervovanější ODS, vede k pocitům rozpačitosti.

AMO dnes v rámci diskuse představila také svoje doporučení pro českou zahraniční politiku. Mimo jiné tam je návrat do hlavního proudu v EU, sjednocení postojů vůči Rusku, vyhnout se možným konfliktům s Německem kvůli postoji k problémům EU a energetice či reagovat na změnu strategických akcentů v zahraniční politice EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…