České dráhy loni přepravily rekordní počet vozíčkářů

13. 2. 2017 16:18

Národní železniční dopravce zaznamenal nový rekord. Během roku 2016 přepravily dráhy historicky nejvyšší počet hendikepovaných cestujících, převážně vozíčkářů. Jak ČD informují, dnes přepraví denně tolik vozíčkářů, jako v 90. letech za celý rok.

České dráhy loni přepravily rekordní počet vozíčkářů
Foto: ČD
Popisek: Cestovat vlakem po Česku už pro vozíčkáře není zdaleka takový problém, jako před lety
reklama

Cestovat vlakem po Česku už pro vozíčkáře není zdaleka takový problém, jako před lety. České drahy nyní vypravují po našem území i do zahraničí dohromady skoro pět tisíc bezbariérových vlaků. Konkrétně jde o 4 914 vlaků, což je o 258 více než v roce 2016. I v případě této služby se jedná o tzv. síťové zabezpečení, stejně jako u všech ostatních služeb, které České dráhy občanům poskytují. 

„Zájem o cestování vlakem ze strany osob se zdravotním postižením nás velmi těší, i když tato přeprava má mnoho specifik. Pro jejich přepravu potřebujeme například speciální rampy a zdvihací plošiny, které v současnosti instalujeme především přímo do vlaků. Speciálně konstruované jsou i vnitřní prostory, které musí být dostatečně velké pro pohyb na vozíku a umožnit jeho zajištění v oddíle pro cestující. Zvětšené přístupné prostory jsou i na sociálním zařízení,“ sdělil člen představenstva ČD pro osobní dopravu Michal Štěpán.

V praxi to prý znamená například to, v běžném každodenním provozu je v objednávkovém systému pro přepravu osob na vozíku zařazeno víc než 70 procent vlaků.

„Velmi pozitivní je, že skoro ¾ všech pro bezbariérovou přepravu přístupných vozidel představují nízkopodlažní elektrické a motorové jednotky, do kterých můžou snadno nastupovat nejen lidé na vozíku, ale také senioři, maminky s kočárky, nebo lidé, kteří mají například po úrazech ztíženou možnost chůze do schodů,“ dodává Michal Štěpán.

Do budoucna ČD plánují nákup dalších bezbariérových vozů. Aktuálně probíhá výběrové řízení na dodávku nových vozů pro linku Praha – Brno – Bratislava – Budapešť. Loni byly takto rozšířeny vlaky na lince Brno – Svitavy – Pardubice – Praha nebo doprava mezi Prahou, Ústím nad Labem, Děčínem a severním Německem.

Nejmodernějšího vybavení mohou hendikepovaní využít kupříkladu při cestě vlakem do Štýrského Hradce, kam České dráhy z Prahy vypravují spoje každé dvě hodiny. „Jednotky railjet jsou navrženy tak, aby byl vlak otevřený a přehledný. Volný pohyb po celé jednotce je umožněn každému. Vozíčkáři tu mají vymezené místo s dostatkem prostoru, tlačítko pro přivolání palubního personálu, vlak má plošinu pro nástup a výstup i bezbariérové WC. V bistrovoze, kam se s vozíčkem také dostanete, se můžete pohodlně a dobře najíst. K dispozici je bezplatné Wi Fi připojení a samozřejmě palubní portál s filmy a hudbou, aby vám cesta lépe utekla,“ uvádí národní železniční dopravce. 

 

Komerční zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…