České dráhy tratí i na zrušené pondělní stávce

12.06.2011 15:23

České dráhy počítají se škodou i v souvislosti s odvolanou pondělní stávkou. Lidé si totiž po pátečním ohlášení protestu přizpůsobili svůj dopravní plán, který již nebudou měnit. Dopravce tak zřejmě postihne výpadek na tržbách. V Otázkách Václava Moravce to dnes uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah Antonín Blažek. Původně České dráhy odhadovaly celkové škody kvůli pondělnímu protestu ve výši 50 milionů korun. Odboráři kvůli rozhodnutí soudu nakonec stávku uspořádají ve čtvrtek.

České dráhy tratí i na zrušené pondělní stávce

Čtvrteční čtyřiadvacetihodinová stávka na železnici bude podle ČD organizačně jednodušší, škody by ale mohly být vyšší než u původně plánovaného protestu, který měl trvat v pondělí od 3:00 do 16:00. "Já předpokládám, že (ztráta) bude vyšší, ale je to zatím jenom předpoklad, ten systém je poměrně složitý, zejména se jedná o návoz souprav a jejich neproduktivní jízdy, záleží na tom, jak odstavíme soupravy o půlnoci," řekl Blažek.

SLEDUJEME téma stávka 

Vlaky vyjedou o 24 hodin později

"Soupravy zůstávají ve stejném místě, a neproduktivních úkonů bude minimum," potvrdil předseda odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Spoje v osobní dopravě zůstanou na stejných místech a nebude nutné je po skončení protestů přesouvat do jiných stanic, odjezd vlaků se pouze odsune o 24 hodin, doplnil Blažek. Jiná situace ale nastane u dálkových a mezinárodních spojů. Ty se mnohdy budou nacházet i na jiném konci Evropy, než měly být.

České dráhy jsou podle Blažka připraveny škodu za připravovanou čtvrteční stávku po odborářích vymáhat. Pokud bude ztráta prokazatelná a pokud bude i čtvrteční stávka prohlášena za nezákonnou.

Ministerstvo dopravy celkové náklady za škody způsobené jednodenní stávkou společnostem České dráhy, ČD Cargo a Správy železniční dopravní cesty vyčíslilo na 197 milionů korun. O dalších zhruba 20 milionů korun by přišlo Ředitelství silnic a dálnic na výpadku ve výběru elektronického mýtného.

Čtěte také:

Hašek (ČSSD): České dráhy vyzývám k zajištění náhradní dopravy

Stávka bude ve čtvrtek. A s ní živelné blokády, hrozí odbory

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…