České pandury jsou čtyřikrát dražší než ty portugalské se stejnou výbavou

09.07.2011 6:46 | Zprávy

Česká armáda zaplatila za obrněné transportéry Pandur čtyřikrát víc než Portugalsko. Přitom se stroje v zásadě neliší výbavou. Píše to v sobotním vydání deník Mladá fronta Dnes (MfD), který získal utajovanou smlouvu mezi portugalskou vládou a rakouskou zbrojní firmou Steyr.

České pandury jsou čtyřikrát dražší než ty portugalské se stejnou výbavou

Ze smlouvy vyplývá, že portugalské pandury jsou stejně, či dokonce lépe vybaveny než ty české. Čeští politici tedy při obhajobě ceny strojů, kdy jeden stál až 135 miliónů korun, nemluvili pravdu. Obchod už rok vyšetřuje česko-rakouský policejní tým.

Portugalské transportéry jsou levnější, přitom mají stejnou výbavu jako české

"Náš transportér je kvalitativně úplně jinde než ten portugalský. Jeho vybavení je jiné," tvrdil Martin Barták ještě jako ministr obrany. Jmenoval protitankové střely či těžké kulomety. Těmi jsou ale vybaveny i portugalské stroje. České stroje měly umět plavat, to však umí i 20 portugalských vozů. Bartákovo vyjádření se listu nepodařilo sehnat.

MfD upozorňuje na fakt, že smlouvu mezi zbrojovkou Steyr a portugalskou vládou zřejmě nikdo z bývalých ministrů obrany neviděl. Karel Kühnl (US-DEU), Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) i Martin Barták zřejmě srovnávali stroje, aniž by cokoliv věděli o výbavě portugalských obrněnců. Ostatně smlouvu neviděl ani současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Nemáme ji k dispozici. Připouštím, že by nám bývalo pomohlo ji mít," řekl deníku Vondra.


Policie vyšetřuje zakázku od července 2010

Portugalci nakoupili 260 pandurů a v přepočtu je stál jeden transportér 35 milionů korun. Přestože jde o mnohem výhodnější obchod než uzavřela česká vláda, vyšetřují ho portugalští kriminalisté. Zdá se jim nevýhodný a zkoumají i podezření z nekalých plateb, píše MfD.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. V polovině července 2010 začal nákup pandurů vyšetřovat česko-rakouský policejní tým. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Související:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…