Česko bude mít připomínky k novým evropským sankcím proti Rusku, řekl Sobotka

02.09.2014 13:33

Česká republika bude mít podle premiéra Bohuslava Sobotky připomínky k návrhu nových sankcí Evropské unie vůči Rusku, které se podle něj mají týkat například finančního trhu či zbrojních dodávek. Podrobnosti k možným připomínkám předseda vlády nezveřejnil. Premiér v úterý na tiskové konferenci ve Šternberku na Olomoucku potvrdil, že česká vláda návrh nových sankcí EU obdržela a o mandátu pro české vyjednavače bude jednat ve středu. Už na víkendovém summitu EU si Sobotka vyhradil pro Česko právo nesouhlasit s některými sankcemi, pokud by znamenaly třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody.

Česko bude mít připomínky k novým evropským sankcím proti Rusku, řekl Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Summit EU o víkendu rozhodl, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských opatření. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v pondělí nechal slyšet, že pokud komise dostatečně nepomůže potravinářům a farmářům z členských zemí EU, tak by Česko mohlo zakázat dovoz potravin s dumpingovými cenami.

Podle dostupných informací ČTK by nově zvažované sankce mohly například rozšířit už spuštěná omezení v oblasti kapitálového trhu, třeba na ropné, telekomunikační a další státní firmy, tedy ne jen na bankovní společnosti.

Budeme zkoumat dopady sankcí na Českou republiku

Sankce se mají týkat finančního trhu, zbrojních dodávek, dodávek zboží dvojího určení. „My nyní tyto čtyři oblasti budeme zkoumat z hlediska dopadů na Českou republiku," prozradil Sobotka.

„Je potřeba najít politické řešení. Myslím si, že by to mohl být Porošenkův mírový plán," navrhl premiér.

Putin musí ze Sobotkových slov slintat blahem

Ukrajinista David Svoboda v úvodu svého komentáře pro ČT 24 prohlásil, že Putin musí ze Sobotkových slov slintat blahem.

„Putin dělá silácká prohlášení, aby západní politiky ještě více zviklal. Snaží se vypouštět klamavý inkoust, aby ty jeho skutečné cíle by byly zahalené v mlze. Západní politici se pak zdráhají k tomu, aby osočili Rusko z invaze,“ naznačil Svoboda v České televizi. 

Zároveň se Svoboda obává nejhoršího. Prý by mohlo dojít k regulérní válce, v níž by se útočilo na ukrajinská města. Hodně teď prý závisí na úspěších a prohrách ukrajinské armády.

„Válku eskaluje pořád Rusko. Takže Petro Porošenko nebude mít problém Ukrajincům vysvětlit, že tohle je obranná válka, válka spravedlivá,“ uzavřel Svoboda s tím, že Putin bude mít na Ukrajině špatnou pozici.

Sankcím se bude věnovat také tripartita

Citlivé by zřejmě bylo rozšíření zákazu exportu takzvaného zboží dvojího užití též na civilní koncové zákazníky, byť omezeně jen pro některé obory, jako jsou výpočetní technika nebo strojírenství. Zákaz vývozu náročných technologií pro těžbu ropy by zase mohl být rozšířen například o navazující servis nebo na technologie používané při zpracování surovin, tedy v rafinériích.

Dopadům opatření se bude ve čtvrtek věnovat tripartita. Příští týden návrh ve Strakově akademii zhodnotí pracovní skupina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…