Česko daruje mezinárodním organizacím a institucím 37 milionů korun

04.11.2019 18:20

Česko do konce roku daruje vybraným mezinárodním organizacím a institucím 37,24 milionu korun. Příslušný návrh Ministerstva zahraničí dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Navržené dary vycházejí z Koncepce zahraniční politiky ČR schválené v roce 2015 a podle ministerstva jsou významným nástrojem pro prosazování cílů české zahraniční politiky.

Česko daruje mezinárodním organizacím a institucím 37 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92
reklama

Podle návrhu Ministerstva zahraničí se finanční dary rozdělí mezi 48 organizací a institucí. Poskytnutí daru podle předkládací zprávy vychází z politických rozhodnutí jednotlivých členů vlády a je vázáno na projekty, které souvisejí s národními zájmy Česka.

Nejvyšší dar 5,35 milionu korun půjde do svěřenského fondu NATO, který slouží k posílení spolupráce s kandidátskými a partnerskými zeměmi Aliance. Pět milionů korun podle návrhu Ministerstva zahraničí dostane rakouský Institut humanitních věd (IWM), na jehož podpoře se Česko a Rakousko dohodly v roce 2017. Peníze půjdou zejména na podporu výzkumu díla českého filozofa Jana Patočky, především jeho prací týkajících se Evropy.

Česko daruje i 2,5 milionu korun Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s cílem podpořit aktivity v digitalizaci, stejná částka má jít i pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Dvoumilionový dar půjde pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, 1,75 milionu korun by měla dostat mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která monitoruje situaci v konfliktních oblastech na východě Ukrajiny. Menší příspěvky směřují například do svěřenského fondu, který se zabývá odminováním v oblasti bývalé Jugoslávie, nebo na stipendia Rádia Svobodná Evropa pro novináře z Ruska a balkánských zemí.

Česko poskytuje dary mezinárodním organizacím a institucím každoročně. Loni na tyto účely vyčlenilo 24,53 milionu korun. Peníze na poskytnutí darů čerpá Ministerstvo zahraničí ze svého rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešová má překvapivé jméno. Pospíšil byl zděšen

12:16 Benešová má překvapivé jméno. Pospíšil byl zděšen

Hosty nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministryně spravedlnosti za ANO Marie …