Česko dnes čekají protesty proti plánovanému úložišti radioaktivních odpadů

23.04.2016 6:33

Na sedmi místech Česka budou lidé protestovat proti trvalému úložišti radioaktivních odpadů. Kvůli výběru vhodného místa pro jeho stavbu letos správa úložišť v těchto sedmi lokalitách zahajuje první etapu průzkumných prací. Obce a místní spolky, které s tím nesouhlasí, dnes pořádají pochody, koncerty a další akce. Společný happening nazvaný Den proti úložišti zorganizovaly podruhé. Před rokem se akcí někde zúčastnily desítky a jinde i stovky lidí.

Česko dnes čekají protesty proti plánovanému úložišti radioaktivních odpadů
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zatím pro stavbu úložiště zvažuje lokality Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a také tři místa na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Akce sobotního Dne proti úložišti začnou ve dvou místech ráno. Účastníci pochodu v lokalitě Čertovka se sejdou v 08:30 na nádraží v Blatně. Putování místy ohroženými vybudováním úložiště v lokalitě Horka bude od 09:00, lidé budou vycházet z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Ve zbývajících pěti lokalitách se program bude odehrávat po poledni. V území nazvaném Březový potok se starostové chystají kolem 14:45 vydat společné prohlášení. Sejdou se v Pačejově.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…