Česko má prý problém se segregací a diskriminací. Jde o Romy a LGBT+

10.03.2023 19:32 | Zprávy

Česká republika nerealizovala doporučení Evropské komise proti rasismu a netoleranci (ECRI) z roku 2020, která ji vyzývala, aby vymýtila segregaci romských dětí ve školách. ECRI, jež je orgánem Rady Evropy pro sledování lidských práv, to uvedla v dnes zveřejněné hodnotící zprávě. ECRI v roce 2020 České republice doporučila, aby vytvořila národní strategii s cílem vypořádat se s nesnášenlivostí vůči lidem z komunity LGBT+ a jejich diskriminací. To Česko podle ECRI provedlo jen částečně. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ČTK sdělila, že se nyní dokončuje návrh strategie rovnosti pro LGBT+ lidi. Na řešení problému segregace romských školáků se chce zaměřit spolu se zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

Česko má prý problém se segregací a diskriminací. Jde o Romy a LGBT+
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukrajině, stop diskriminaci a rasismu v Evropě

„Úřady ve své politice učinily pokusy vymýtit segregaci romských dětí ve školách a vyčlenily určité finanční prostředky na vyřešení tohoto problému. To však zatím v praxi nevedlo k žádným zásadním změnám,“ napsala Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI) na adresu České republiky.

Podle Šimáčkové Laurenčíkové na řešení musí spolupracovat víc resortů. Zmínila ministerstva školství, práce, zdravotnictví, místního rozvoje i Agenturu pro sociální začleňování, nevládní organizace a novou vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou. Vzniknout by měl „návrh strategických opatření“ ke zlepšení situace.

Komise rovněž zaznamenala, že české úřady pracují na návrhu strategie pro zajištění rovnosti lidí ze skupiny LGBT+, strategie však dosud nebyla přijata. „V tuto chvíli připravujeme finalizaci návrhu, aby mohl být vládou projednán,“ uvedla Šimáčková Laurenčíková.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…