Česko není zdravý kus, jak říká Nečas. Pehe má mnoho důvodů proč

31.01.2012 19:28

Česká republika jako „zdravý kus“ v rámci Evropské unie? Politolog Jiří Pehe s premiérem příliš nesouhlasí. Podle něj jsme spíše velice nezdravý stát, ať už jde o korupci nebo další kritéria. Česko by rozhodně mělo půjčit peníze na pomoc eurozóně.

Česko není zdravý kus, jak říká Nečas. Pehe má mnoho důvodů proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Politolog Jiří Pehe příliš nesouhlasí s výroky premiéra Petra Nečase. Ten nedávno zařadil Českou republiku v rámci Evropské unie mezi „zdravé kusy“. Tím, že půjčíme peníze na pomoc eurozóně, dokážeme, že mezi ně patříme.

„Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard,“ začíná Pehe.

Mezi „zdravé kusy“ prý ale rozhodně nepatříme. A uvádí hned několik důvodů. Například hodnocení korupce podle Transparency International. „Na stupnici 0 – 10, kde deset označuje zemi téměř bez korupce a nula znamená vysokou míru korupce, získala Česká republika hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.– 59. místo na světě,“ vypočítává Pehe.

Co se týče konkurenceschopnosti, i zde Česko zaostává. „V pravidelné studii konkurenceschopnosti, kterou provádí Světové ekonomické fórum, skončila Česká republika v žebříčku posuzování kvality vládních institucí až na 72. místě ze 139 zkoumaných zemí, přičemž se před ní umístily země, jako je Egypt nebo Indie,“ uvádí Pehe.

„Pokud jde o důvěru veřejnosti v politiky, obsadila Česká republika 121. místo, a pokud jde o „klientelismus“ v rozhodování vládních úředníků, 107. místo! V kategorii „transparentnost tvorby vládní politiky“ je naše země na 102. místě na světě a v plýtvání veřejnými prostředky na 95. místě na světě,“ dodává politolog.

Podobně špatně je na tom ČR v krádežích v obchodech, nehodách na silnicích, konzumaci alkoholu a marihuany, v počtu infarktů a rakovin. Po Rusku je také v Evropě druhé nejméně poctivé. „Evidentně záleží na tom, podle čeho zdraví „kusu“ posuzujeme,“ uzavírá Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…