Česko předá Polsku předsednictví Visegrádu

04.06.2016 16:58

Česká republika příští týden symbolicky předá předsednictví visegrádské skupiny Polsku. Na summitu předsedů vlád Visegrádu, který se bude konat ve středu 8. června v Praze, premiéři Česka, Polska, Slovenska a Maďarska zhodnotí končící české předsednictví a zároveň formálně schválí priority, s nimiž od 1. července po dobu jednoho roku povede takzvanou V4 Polsko, píše ČTK.

Česko předá Polsku předsednictví Visegrádu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman ve Varšavě na oficiální návštěvě Polské republiky
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho kolegové, předseda slovenské vlády Robert Fico, maďarské vlády Viktor Orbán a polské vlády Beata Szydlová, se budou věnovat i migraci nebo britskému referendu o setrvání v EU. Tématem setkání bude také červencový summit NATO ve Varšavě.

Visegrádské skupině se v době českého předsednictví dostalo pozornosti zejména kvůli kritice postoje EU při řešení migrační krize. Středoevropské státy navzdory kritice z úst představitelů unijních institucí i jiných členských států velmi důrazně odmítaly návrhy na rozdělování migrantů mezi země osmadvacítky podle kvót. Zdůrazňovaly, že nelegální migraci je nutné řešit důslednou kontrolou osob při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Visegrádské země dostaly nálepku nesolidárních států, nicméně diplomaté i odborníci na mezinárodní politiku se shodují, že poprvé se jim podařilo důsledně prezentovat společný postoj.

Summit premiérů ve středu naváže na mezinárodní fórum Prague European Summit

Podle informací z diplomatických zdrojů bude ambicí Varšavy hlas V4 v EU ještě více posílit. Poláci se také chtějí zaměřit na posílení spolupráce v oblasti společné bezpečnosti a dopravní infrastruktury. Součástí programových priorit by mělo být i zdůraznění hodnot, které středoevropský čtyřlístek spojují a sociálního aspektu spolupráce regionu.

Summit premiérů ve středu naváže na mezinárodní fórum Prague European Summit, které se bude v Praze konat od pondělí. Všichni čtyři předsedové vlád vystoupí společně v závěrečné debatě konference, kterou bude řídit šéfredaktor evropské edice amerického deníku Politico Matthew Kaminski. Sobotka, Fico, Szydlová a Orbán se pak z Lobkowiczkého paláce přesunou do sídla ministerstva zahraničí Černínského paláce, kde bude samotný summit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…