Česko si připomíná výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy

21. 8. 2014 13:15

Česko si ve čtvrtek připomíná 46. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Oběti okupace lidé a politici uctí například u Českého rozhlasu nebo u památníku Jana Palacha, na Václavském náměstí se uskuteční vzpomínkový koncert. Pietní akce se budou konat i v dalších českých městech, třeba v Brně nebo Liberci.

Česko si připomíná výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce před budovou Českého rozhlasu k připomenutí památky obětí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tak ukončila pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, asi 500 těžce a další stovky lehce zraněných lidí.

Dobové záběry z okupace budou pouštět organizátoři hudebního happeningu v dolní části pražského Václavského náměstí. Odpoledne a večer je doprovodí koncerty, zahrají například legendární The Plastic People of the Universe nebo Vladimír Merta. U Národního muzea v místech pomníku Jana Palacha si oběti okupace připomenou organizátoři hladovky protestující proti komunismu. Té se ve Spojených státech zúčastní i herec Jan Tříska.

Pietní akt je naplánován i před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech, u které padlo v srpnu 1968 několik neozbrojených demonstrantů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Binec u Gottovy rakve? Činitel se naštval. Ale je to celé jinak

13:41 Binec u Gottovy rakve? Činitel se naštval. Ale je to celé jinak

Proč k poslednímu rozloučení rodiny s Karlem Gottem došlo u nevábného kontejneru? Bylo neplánované. …