Česko zatím udělilo ukrajinským uprchlíkům skoro 230.500 víz

27.03.2022 7:20

Česká republika za víc než měsíc od začátku bojů udělila Ukrajincům utíkajícím před válkou téměř 230.500 víz, v pátek jich bylo zhruba 3600. Denní počty udělených víz postupně klesají. Na cizinecké policii se zatím přihlásilo bezmála 125.000 lidí. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je podle všeho vyšší.

Česko zatím udělilo ukrajinským uprchlíkům skoro 230.500 víz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolitní asistenční centrum pomoci Ukrajině hl. m. Prahy a Středočeského kraje v Kongresovém centru(KACPU)

Za čtyři týdny od začátku ruské invaze na Ukrajinu dorazilo do Česka podle odhadu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) skoro 300.000 uprchlíků. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
 
Počty udělených víz i lidí, kteří se hlásí na cizinecké policii, v posledních dnech klesají. V pondělí vnitro udělilo přes 7000 víz, v úterý a ve středu okolo 5000 víz a ve čtvrtek necelých 4000. Nejvíce lidí dostalo speciální vízum ve středu 9. března, kdy jich vnitro eviduje 17.325.
 
Nejvíce běženců zůstává v Praze. Asistenční středisko, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, dosud odbavilo přes 56.600 lidí.
 
Od tohoto úterý uprchlíci před válkou dostávají víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila předtím vydávaná speciální dlouhodobá víza. Pro držitele staršího typu se nic nezměnilo, do systému dočasné ochrany je úřady automaticky převedly. Lidé s dočasnou ochranou mohou pobývat na území České republiky až rok. Mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.
 
Vláda chce kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků prodloužit nouzový stav zhruba o dva měsíce. Poslanci žádost posoudí na mimořádné schůzi v úterý. Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

20:50 „Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Naprosto nekompetentní! Ministr i pro záchranu vlády samotné, prostě musí odej…