Českou diplomacii letos zatěžovaly spory s Ruskem a Čínou

25.12.2019 11:06 | Zprávy

Českou zahraniční politiku zatěžovaly v končícím roce spory s Ruskem a s Čínou, které se táhly po celých 12 měsíců. Naopak vztahy s další velmocí, Spojenými státy, se dočkaly symbolického posunu, když v březnu Andrej Babiš (ANO) jako první český premiér od roku 2011 navštívil Bílý dům. V Evropské unii se Česko podílelo na debatách o brexitu nebo o víceletém finančním rámci, které budou pokračovat i příští rok. V polovině roku Česko také převzalo roční předsednictví visegrádské čtyřky, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) jeho první polovinu hodnotí pozitivně.

Českou diplomacii letos zatěžovaly spory s Ruskem a Čínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

S Ruskem se Česko opakovaně dostalo do sporu kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V červnu vyvolal pobouření návrh dvou ruských poslanců, aby účastníci invaze získali status válečných veteránů. Záměr odsoudili čeští politici napříč politickým spektrem, prezident Miloš Zeman si kvůli tomu předvolal velvyslance Alexandra Zmejevského. Na konci roku pak Rusko kritizovalo zařazení 21. srpna mezi české památné dny a čeští politici se proti tomu ohradili, podle nich je nutné připomínat si oběti invaze a následné okupace Československa. Petříček kvůli věci chce příští rok mluvit se Zmejevským.

Historické události zasáhly do česko-ruských vztahů i v dalších případech. Rusko kritizovalo záměr Prahy 6 odstranit pomník sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Ruskou kritiku sklidil i záměr starosty městské části Praha Řeporyje Pavla Novotného (ODS) zřídit pomník vlasovcům, kteří padli při osvobozování Prahy v roce 1945.

Ministerstvo zahraničí si ruského velvyslance předvolalo i kvůli ruskému rozhodnutí zařadit humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Zmejevskij musel na ministerstvu zahraničí vysvětlovat také kauzu kolem nemovitostí, které v Praze na základě mezivládní smlouvy využívá ruská ambasáda. Podle médií zaměstnanec velvyslanectví byty v rozporu s dohodou pronajímal třetím osobám. Dotyčný zaměstnanec byl nakonec v tichosti stažen do Ruska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Evropská unie si z našich peněz dělá bankomat

Souhlasím s tím, co tvrdíte, bohužel situace u nás je podle mě stejná. Stát podle mě není dobrý hospodář a nač u nás potřebujeme tolik politiků za takové peníze? Vždyť o řadě z vás není ani slyšet a řada z vás si práce poslance plete s cestovkou. Nebo to tak podle vás není?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kolosální střet zájmů Decroix.“ Partie skončila obří hádkou

12:55 „Kolosální střet zájmů Decroix.“ Partie skončila obří hádkou

Demisi vlády jako vyústění bitcoinové kauzy požaduje hnutí ANO, jak řekl místopředseda Radek Vondráč…