Český bojovník: Afghánský tlumočník mi zachránil život

16.08.2021 8:54 | Zprávy

V afghánském hlavním městě Kábulu panuje chaos. Radikálové z Tálibánu se podle všeho chystají vyhlásit vznik „Islámského emirátu Afghánistán“. A Česko pomůže jen asi 20 Afgháncům z celkových 120, kteří v minulosti pracovali pro Česko. Těmto lidem přitom hrozí smrt. Tálibán jejich práci pro Čechy chápe jako tu největší zradu.

Český bojovník: Afghánský tlumočník mi zachránil život
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Před takřka dvaceti lety vstoupili do Afghánistánu američtí vojáci i jejich partneři z NATO. Stalo se tak krátce po 11. září 2001, kdy USA musely přihlížet tomu, jak se po teroristickém útoku řítí k zemi věže Světového obchodního centra v New Yorku. Útočníci měli svou základnu právě v Afghánistánu. Američané proto vtrhli do země, vojensky odstavili od moci teroristické hnutí Tálibán a doufali, že v zemi nastolí demokratické poměry.

O takřka dvacet let později je jasné, že tato vize ztroskotala. Američané, a s nimi i jejich spojenci, narychlo odvážejí lidi z afghánského hlavního města do bezpečí a v prezidentském paláci už se zase prochází ozbrojenci Tálibánů. Pád hlavního města, k němuž mělo podle americké administrativy dojít v horizontu devadesáti dnů, se odehrál za pouhé 3 dny.

Američané do světa hlásí, že odchází, jelikož dosáhli hlavního cíle, to jest dopadli hlavního strůjce útoků z 11. září 2001 Usámu bil Ládina, kterého americké síly dopadly v roce 2011.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…