Český bojovník: Afghánský tlumočník mi zachránil život

16.08.2021 8:54

V afghánském hlavním městě Kábulu panuje chaos. Radikálové z Tálibánu se podle všeho chystají vyhlásit vznik „Islámského emirátu Afghánistán“. A Česko pomůže jen asi 20 Afgháncům z celkových 120, kteří v minulosti pracovali pro Česko. Těmto lidem přitom hrozí smrt. Tálibán jejich práci pro Čechy chápe jako tu největší zradu.

Český bojovník: Afghánský tlumočník mi zachránil život
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Před takřka dvaceti lety vstoupili do Afghánistánu američtí vojáci i jejich partneři z NATO. Stalo se tak krátce po 11. září 2001, kdy USA musely přihlížet tomu, jak se po teroristickém útoku řítí k zemi věže Světového obchodního centra v New Yorku. Útočníci měli svou základnu právě v Afghánistánu. Američané proto vtrhli do země, vojensky odstavili od moci teroristické hnutí Tálibán a doufali, že v zemi nastolí demokratické poměry.

O takřka dvacet let později je jasné, že tato vize ztroskotala. Američané, a s nimi i jejich spojenci, narychlo odvážejí lidi z afghánského hlavního města do bezpečí a v prezidentském paláci už se zase prochází ozbrojenci Tálibánů. Pád hlavního města, k němuž mělo podle americké administrativy dojít v horizontu devadesáti dnů, se odehrál za pouhé 3 dny.

Američané do světa hlásí, že odchází, jelikož dosáhli hlavního cíle, to jest dopadli hlavního strůjce útoků z 11. září 2001 Usámu bil Ládina, kterého americké síly dopadly v roce 2011.

Podle Lidových novin se radikálové chystají vyhlásit v prezidentském paláci vznik „Islámského emirátu Afghánistán“. Tálibán ale současně ujišťuje, že chce moc převzít v klidu a nebude se mstít svým kritikům. Radikálům však prakticky nikdo nevěří a tisíce lidí hledají cestu z Afghánistánu.

Ze země se dostanou i čeští diplomaté a někteří z Afghánců, kteří jim pomáhali. Podle informací listu bude zachráněno asi 20 tlumočníků z celkem 120. Přitom to byli i tlumočníci, kteří zachránili životy českých vojáků.

„Na jedné misi v Hílmandu jsme odposlouchávali hovory tálibánců, kteří byli na nechráněné lince. Náš tlumočník nám najednou řekl, že máme odbočit, že jedeme do léčky. Slyšel totiž tálibánského velitele mluvit o tom, že čeká v záloze na český konvoj,“ vylíčil listu bezpečností expert Lumír Němec, který ve vzdálené zemi působil v letech 2007 a 2008.

Když Tálibán vládl v Afghánistánu naposledy, mezi lety 1996 až 2001, ženy a dívky byly popravovány jen za to, že se účastnily vzdělávání v utajených školách. Podle Tálibánu měl dívkám stačit ke vzdělání Korán vštěpovaný v nejranějším dětství a dál už nic.

Tisíce žen se proto bojí, co přijde teď, kdy se Tálibán znovu vrací. Hrozí proto, že Evropu postihne nová uprchlická vlna. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…