Cesta, jak sundat Babiše. Představil ji Demokratický blok a Piráti. Ale hned přišla slova z Pražského hradu

20. 11. 2018 12:15

V pondělí předseda KDU-ČDL Pavel Bělobrádek ve vyjádření pro Českou televizi prohlašoval, že neočekává, že by vláda padla a že komunisté a sociální demokraté premiéra Andreje Babiše znovu podrží. I když je obviněn ze spáchání dotačního podvodu. Ale jak se zdá, o den později lídři pravice vycítili jistou změnu. Pánové Petr Fiala (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a další kolegové tvrdí, že Babiš nemá nic jistého.

Cesta, jak sundat Babiše. Představil ji Demokratický blok a Piráti. Ale hned přišla slova z Pražského hradu
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova

V pátek bude Poslanecká sněmovna hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasy pro vyslovení nedůvěry dodají ODS, KDU-ČSL, STAN i Piráti a písemně to prý přislíbil i Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie. Novinářům to na společné tiskové konferenci oznámil do kamer ČT předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Bartoš za všechny tyto strany také premiéra vyzval, aby vysvětlil, proč jeho syn pobýval na ukrajinském poloostrově Krym, který teď ovládá Rusko. Prezidenta Zemana požádal, aby v případě pádu vlády jmenoval předsedou vlády někoho jiného než Andreje Babiše, neboť bude jasné, že Babiš nemá důvěru Poslanecké sněmovny. Nakonec se Bartoš obrátil na ČSSD, aby vzala v potaz gigantický střet zájmů Andreje Babiše a vyslovila tomuto premiérovi nedůvěru.    

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Kolegové, kteří v tu chvíli stáli Bartošovi za zády, souhlasně přikyvovali. Všichni jsou toho názoru, že Babiš v pozici premiéra buď přímo nebo nepřímo ovlivňuje svou kauzu. Babiš je obviněn, že spáchal dotační podvod.

Petr Fiala poté doplnil, že současná koalice nemá důvěru stran, které dnes postupují společně, ale důležitější než vláda je teď situace kolem premiéra Andreje Babiše, který je zatížen řadou osobních problémů. Mimo jiné i trestním stíháním. Bělobrádek ještě dodal,  že se o situaci v České republice zajímají i zahraniční politici. „Zajímají se o to a velmi nás to poškozuje,“ zdůraznil Bělobrádek, jenž prý vychází z osobních rozhovorů s mnoha evropskými politiky.   

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil divákům popsal, co bude, až bude Babišovi vyslovena nedůvěra. Až se tak stane, otěže dostane do rukou prezident Miloš Zeman.

„Toto pak je plná odpovědnost prezidenta republiky. Podle Ústavy České republiky. To není o tom, že by se opozice chtěla zbavovat své odpovědnosti, ale Ústava je napsána tak, že pokud padne vláda, .... tak se role ujímá prezident republiky a on moderuje vznik nové vlády. Vybírá premiéra a přispívá k tomu, jaká vznikne nová vláda. A pokud už dopředu prezident říká, že nebude respektovat vůli Poslanecké sněmovny a znovu jmenuje Andreje Babiše, pak za to Miloš Zeman přejímá plnou odpovědnost a přejímá plnou odpovědnost za to, že těmito kroky bude prodlužovat krizi, která v případě pádu vlády nastane. Ale povinností opozice je hájit veřejný zájem,“ zdůraznil Pospíšil s tím, že ve veřejném zájmu ČR je nemít trestně stíhaného premiéra.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když si vzal slovo znovu Bartoš, vysvětlil, proč věří, že by mohl být Babiš svržen z postu premiéra. Sociální demokracie o tom teprve odpoledne jedná. „Dokonce členové vlády za sociální demokracii, ministryně práce a sociálních věcí (Jana Maláčová) vyzývala pana premiéra k odstoupení. Místopředseda sociální demokracie v médiích i na svém sociálním profilu taktéž hovoří o tom, že Andrej Babiš nemůže být za této situace premiérem,“ uvedl Bartoš pravděpodobně s odkazem na vyjádření Martina Netolického.

Fiala ještě dodal, že Babišova osobní a rodinná situace je natolik složitá, že nemůže naplno vykonávat úřad premiéra, což ohrožuje budoucnost České republiky. Každý poslanec by si měl odpovědět na otázku, zda hodlá tuto situaci řešit, nebo zda nechá Andreje Bartoše dál vládnout.

Pospíšil a Gazdík se vyjádřili ve stejném duchu. Na poslancích ANO, ČSSD a KSČM je zvážit, zda poslechnou své svědomí, nebo dají přednost vládním postům či postům ve výborech. „Dáváme šanci každému, aby si složil reparát,“ shrnul názor opozice Bělobrádek.

Opoziční politici se také shodli, že kabinet může pokračovat na stávajícím půdorysu, ovšem bez Andreje Babiše. „Ale to, co není možné z hlediska České republiky, je, aby premiérem byl člověk s takovými problémy, jaké má Andrej Babiš,“ uvedl Fiala.

Okamura by se podle jejich názoru k moci dostat neměl, byť ani jeden ze zmíněných pánů nepochybuje o tom, že by hnutí SPD velmi rádo nahradilo sociální demokracii.

Bělobrádek už dopředu počítá s tím, že ve Sněmovně nastoupí k pultíku Babiš a řekne ledacos. „Očekávám, že pan Babiš vystoupí a že použije svůj pověstný hnojomet, kdy napadne úplně všechny, kromě těch, kteří mu tleskají a obdivují ho. V podstatě za všechno budou moci všichni ostatní. Je to spiknutí, zřejmě až po Marťany. To všechno už jsme slyšeli, ale pravděpodobně to uslyšíme znovu,“ pravil předseda KDU-ČSL.

Proti tomuto Babišovu hnojometu prý opozice nabídne hlas rozumu. 

Když skončila tisková konference opozičních politiků, přihlásil se o slovo hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který znovu zopakoval, že Miloš Zeman jasně řekl, že po případném pádu vlády znovu pověří sestavením vlády Andreje Babiše.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …