Čeští Ukrajinci si připomněli oběti demonstrací v Kyjevě. Vztyčili 108 křížů

23.04.2014 20:53

Ukrajinci žijící v Praze společně s českými sympatizanty proevropského směřování Kyjeva dnes v pražských Vršovicích uctili památku více než stovky známých obětí, které zahynuly při demonstracích za demokracii v ukrajinském hlavním městě. Na zatravněné proluce mezi domy poblíž stanice tramvaje Ruská vztyčili 108 křížů symbolizujících oběti. Ke každému mrtvému pak na zeď připevnili parte s jeho stručným příběhem.

Čeští Ukrajinci si připomněli oběti demonstrací v Kyjevě. Vztyčili 108 křížů
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

„Naším záměrem bylo, aby si lidé uvědomili, že to nejsou jenom nějaké příběhy z médií, ale že to jsou konkrétní lidé, konkrétní otcové od rodin, kteří za sebou nechali svoje blízké," řekl ČTK Jakub Svěrák z občanského sdružení Dekomunizace.cz.

Dění na Ukrajině se podle něj dotýká Čechů i proto, že v době Československa byla sousedem jejich země. Připomněl také události roku 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy vtrhla na československé území, a též roku 1938 a nacistického záboru Sudet a Rakouska. Současné chování Ruska ve vztahu k Ukrajině je nepřípustné a je nutné se proti němu vyjádřit, podotkl Svěrák.

Hřbitov nebeské setniny

Les křížů na travnatém palouku byl pojmenován Hřbitov nebeské setniny. Odkazuje k jednotce o síle sta mužů, na které se dělila domobrana kyjevských zastánců proevropského směřování země. Jejich odpor vedl k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Po překotných událostech na Ukrajině se ale v referendu odtrhl v té době už Ruskem okupovaný Krym, odhlasoval si připojení k Rusku. Proruští separatisté nyní operují na východě země, spekuluje se, že i nyní mají podporu ruské armády.

Do situace vstupuje Moskva s prohlášeními o nutnosti bránit své občany na ukrajinském území. Postup ruského prezidenta Vladimira Putina kritizuje západní svět. EU dala na vědomí, že Ukrajina má právo činit kroky k ochraně své suverenity a územní celistvosti. Zároveň však žádá kyjevské úřady, aby upustily od násilných akcí, jež by mohly situaci jen zhoršit. Brusel také chce, aby všechny strany ze čtvrtečního jednání v Ženevě, tedy Ukrajina, Rusko, EU a USA, dostály svým závazkům. Zvláštní důraz Unie kladla na Rusko, které by mělo využít svého vlivu na dění na východě Ukrajiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nem, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…