Čeští fotbalisté nepoklekli. Jan Čulík píše o národě rasistů, který se vyčlenil z civilizované společnosti

31. 3. 2021 19:15

Vydavatel Britských listů Jan Čulík tvrdí, že čeští fotbalisté utvrzují západní svět v domněnce, že jsou Češi rasisté. Hráči české reprezentace totiž nepoklekli před zápasem s Walesem, a nevyjádřili tak podporu hnutí Black Lives Matter. „Češi nemoudře potvrzují svou mezinárodní pověst jako rasisté. Vyčleňují se tak z civilizované společnosti,“ tvrdí Čulík.

Čeští fotbalisté nepoklekli. Jan Čulík píše o národě rasistů, který se vyčlenil z civilizované společnosti
Foto: Screen vysílání ČT sport
Popisek: Ondřej Kúdela dostává loktem od walleského hráče
reklama

„Tým ČR odmítl pokleknout na výraz solidarity s hnutím proti rasismu před zápasem ve Walesu. Prý zaujímají neutrální nepolitický postoj,“ komentoval dění před úterním zápasem Čulík na serveru Britské listy. Nepokleknutí si podle něj všiml britský tisk, který se navíc zaměřil na obránce Ondřeje Kúdelu, který byl nařčen z rasismu při nedávném zápase se skotskými Glasgow Rangers.

„Jak se stalo zvykem v britském fotbalu, hráči Walesu všichni před prvním hvizdem v Cardiffu poklekli jako součást pokračujících protestů proti rasismu. Český tým zůstal stát a namísto toho poukázal na odznak respektu UEFA na svých tričkách jako vyjádření své podpory pro boj proti rasismu,“ popsal situaci Čulík.

Nepokleknutí a Kúdelova aféra podle něj ukazují na silný vrozený český rasismus, který nás od západní civilizace tlačí směrem na východ k autoritářským režimům. „Česko se opravdu velmi rychle propadá do netolerantních národoveckých diktatur typu Polska a Maďarska. Ta rychlost je ohromující. Bulvární český tisk se rasisticky posmívá soužití různých etnických skupin ve společnosti, tedy multikulturalismu, už úplně stejně jako v Polsku a v Maďarsku. Teď, předpokládám, bude následovat nenávist a delegitimizace homosexuálů, zákaz potratů (to už prosazuje Duka!) a posléze otevřený útlak žen,“ varuje Čulík.

Britové gratulují Garethu Baleovi za likvidační zákrok na „rasistu“.

„Rád bych znovu upozornil, že nejde o věc relativní a že je pro Českou republiku opravdu nemoudré se zviditelňovat na silně medializovaných akcích jako země, která nedodržuje základní civilizační normy,“ zopakoval Čulík na závěr.

Česká média si naopak všimla radosti mnohých britských fanoušků a také novinářů nad tím, že hvězdný fotbalista Walesu Gareth Bale uštědřil Ondřeji Kúdelovi ránu loktem do obličeje. Baleův atak podle mnohých může být vhodným neoficiálním trestem a odvetou za údajné Kúdelovy rasistické urážky. 

 

 

Český fotbalový národní tým nastoupil v úterý večer k utkání kvalifikace mistrovství světa ve Wallesu. Nakonec prohrál 1:0, na utkání ovšem znovu padl stín politiky. A to už před zápasem.

Ve chvíli, kdy už všichni byli připraveni k zahájení hry na svých místech, všichni fotbalisté Wallesu a s nimi i rumunští rozhodčí poklekli v gestu, vyjadřujícímu podporu hnutí Black Lives Matter. Toto pokleknutí se stalo významným symbolem především v USA, ale i ve Velké Británii, kde v posledním roce některé přistěhovalé menšiny důrazně vyžadují pokání země za její imperiální minulost.

Anketa

Přivolali byste policii na shlukující se a popíjející spoluobčany?

30%
70%
hlasovalo: 12772 lidí

Některá česká média po zápase kromě porážky udělala aféru i z toho, že čeští fotbalisté se ke gestu nepřidali. „Češi v Cardiffu na podporu hnutí Black Lives Matter nepoklekli,“ hlásal titulek Aktuálně.cz. Jiná média posměšně napsala „Nepoklekli, ani nebodovali“. Absence gesta pokory si povšimla i některá britská média.

Čeští fotbalisté ovšem svou podporu boji s rasismem vyjádřili jinak. V prohlášení Fotbalové asociace České republiky reprezentace již dopředu avizovala, že svůj postoj vyjádří položením ruky na levý rukáv dresu, na kterém měli vyšité logo „Respect“ programu UEFA proti rasismu. Důvodem je, že gesto pokleknutí podle nich přestalo být „apolitické“, což je jedna z hlavních zásad UEFA. Ze záběrů bylo zřejmé, že domluvené gesto čeští fotbalisté před zápasem skutečně provedli.

Britská televize si mezi českými fotbalisty pro detailní záběr neomylně vybrala hráče s číslem 17, obránce Ondřeje Kúdelu, aby divákům ukázala, zda aktuálně nejnenáviděnější Čech na britských ostrovech vyjadřuje patřičně transparentně svůj postoj k rasismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…