Čeští soudci mají vysokou morální integritu, ujišťuje Pavel Rychetský. Není prý důvod se o nezávislost justice bát

22.01.2019 22:14

Kauza ovlivňování soudů Hradem, nejvyšším ústavním činitelem této země, stále silněji rezonuje veřejným prostorem. Je česká justice skutečně v ohrožení, nebo není? O tom pro server Aktuálně.cz pohovořil přímo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle jeho slov nejsou však obavy třeba. Morální integrita soudců je prý tak vysoká, že českou justici jen tak někdo nezlomí.

Čeští soudci mají vysokou morální integritu, ujišťuje Pavel Rychetský. Není prý důvod se o nezávislost justice bát
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Úvodem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hovoří o vlastní zkušenosti s nátlakem týkajícím se samotného rozhodnutí soudu. Jeho rozhodování se prý za patnáct let nikdo ovlivňovat nepokoušel, protože si asi nikdo netroufl. „Nejednou jsem však od různých ústavních činitelů, prezidenta republiky nevyjímaje, dotazován, kdy již konečně v té či oné kauze Ústavní soud rozhodne,“ dodává.

Dodává však, že politici včetně prezidenta Miloše Zemana trpí nejspíše utkvělou představou, že předseda soudu může mít na soudní řízení jakýkoliv vliv a může například urychlit přijetí rozhodnutí. „To je nejen omyl, ale takové jednání by bylo zcela nepřípustné a protizákonné. Morální integrita soudců je ale tak vysoká, že česká justice v ohrožení není,“ je přesvědčen Rychetský.

Odmítl komentovat rozhovory, jež mezi sebou vedli jiní ústavní činitelé, považuje to za nevhodné. Avšak prozradil, že předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, který nastínil, že se jej prezident snažil přesvědčit, aby své podřízené donutil ke „správnému rozhodnutí“, považuje za uznávanou a důvěryhodnou autoritu v justici. 

A co říká na prezidentův zájem o živé kauzy? Vůbec jej to neřekvapuje. „Ani skutečnost, že si zcela neuvědomuje nevhodnost vyjadřovat k nim osobně nebo prostřednictvím svých úředníků meritorní stanoviska,“ uzavřel Rychetský s tím, že problémy české justice ani zdaleka nespočívají v podléhání vnějším tlakům, ale ve stále přetrvávající nejednotnosti judikatury ve složitějších kauzách a v nepřiměřené délce některých typů řízení.

Původní zdroj ZDE.

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš je ostuda! Pospíšil hřímal, Benešová ho uťala: Tady pan doktor chodí demonstrovat na ta náměstí. Kdo ty protesty platí?

12:31 Babiš je ostuda! Pospíšil hřímal, Benešová ho uťala: Tady pan doktor chodí demonstrovat na ta náměstí. Kdo ty protesty platí?

V nedělní Partii televize Prima se spolu utkali ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová…