Čeští soudci mají vysokou morální integritu, ujišťuje Pavel Rychetský. Není prý důvod se o nezávislost justice bát

22.01.2019 22:14

Kauza ovlivňování soudů Hradem, nejvyšším ústavním činitelem této země, stále silněji rezonuje veřejným prostorem. Je česká justice skutečně v ohrožení, nebo není? O tom pro server Aktuálně.cz pohovořil přímo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle jeho slov nejsou však obavy třeba. Morální integrita soudců je prý tak vysoká, že českou justici jen tak někdo nezlomí.

Čeští soudci mají vysokou morální integritu, ujišťuje Pavel Rychetský. Není prý důvod se o nezávislost justice bát
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Úvodem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hovoří o vlastní zkušenosti s nátlakem týkajícím se samotného rozhodnutí soudu. Jeho rozhodování se prý za patnáct let nikdo ovlivňovat nepokoušel, protože si asi nikdo netroufl. „Nejednou jsem však od různých ústavních činitelů, prezidenta republiky nevyjímaje, dotazován, kdy již konečně v té či oné kauze Ústavní soud rozhodne,“ dodává.

Dodává však, že politici včetně prezidenta Miloše Zemana trpí nejspíše utkvělou představou, že předseda soudu může mít na soudní řízení jakýkoliv vliv a může například urychlit přijetí rozhodnutí. „To je nejen omyl, ale takové jednání by bylo zcela nepřípustné a protizákonné. Morální integrita soudců je ale tak vysoká, že česká justice v ohrožení není,“ je přesvědčen Rychetský.

Odmítl komentovat rozhovory, jež mezi sebou vedli jiní ústavní činitelé, považuje to za nevhodné. Avšak prozradil, že předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, který nastínil, že se jej prezident snažil přesvědčit, aby své podřízené donutil ke „správnému rozhodnutí“, považuje za uznávanou a důvěryhodnou autoritu v justici. 

A co říká na prezidentův zájem o živé kauzy? Vůbec jej to neřekvapuje. „Ani skutečnost, že si zcela neuvědomuje nevhodnost vyjadřovat k nim osobně nebo prostřednictvím svých úředníků meritorní stanoviska,“ uzavřel Rychetský s tím, že problémy české justice ani zdaleka nespočívají v podléhání vnějším tlakům, ale ve stále přetrvávající nejednotnosti judikatury ve složitějších kauzách a v nepřiměřené délce některých typů řízení.

Původní zdroj ZDE.

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…