Čeští vědci přišli na to, jak bojovat s krevničkami

01.01.2012 17:05

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie našli způsob, jak bojovat s krevničkami. Krevničky jsou původcem jednoho z nejvýznamnějších parazitárních onemocnění na světě, které postihlo už víc než 200 milionů lidí.

Čeští vědci přišli na to, jak bojovat s krevničkami
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Jen v Africe kvůli ní ročně zemře 200 tisíc lidí. "Proniká do kůže člověka, usadí se v krvi a poté dospívá v krevním řečišti kolem orgánů, jako je střevo nebo močový měchýř, tam klade vajíčka," popsal pro Českou televizi předseda České parazitologické společnosti Libor Mikeš.

Pokud se třeba s močí dostanou do sladké vody, vylíhnou se larvy, které napadnou šneky. Další larvy si pak už najdou pokožku člověka, který se v řece koupe.

Češi teď přišli na to, jak krevničky zlikvidovat. Tím, že je vyhladoví. A použili k tomu jejich vlastní enzym. "Podařilo se nám určit prostorovou strukturu tohoto enzymu, což nám umožní najít mechanismus, jak tento enzym zablokovat. To povede k vyhladovění krevničky, která nebude moct trávit krev člověka," vysvětlil Martin Horn z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Objev českých chemiků může přispět nejen k vývoji léku na všechny druhy krevniček, ale může mít daleko širší využití. Podobné enzymy totiž používají i další paraziti (např. klíšťata) a příbuzné látky se aktivně účastní také vzniku rakovinných nádorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

7:45 Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

Situace v Česku pomalu ale jistě začíná připomínat jaro. A to nejen počasím, ale také návratem proti…