Čeští vědci přišli na to, jak bojovat s krevničkami

01.01.2012 17:05

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie našli způsob, jak bojovat s krevničkami. Krevničky jsou původcem jednoho z nejvýznamnějších parazitárních onemocnění na světě, které postihlo už víc než 200 milionů lidí.

Čeští vědci přišli na to, jak bojovat s krevničkami
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Jen v Africe kvůli ní ročně zemře 200 tisíc lidí. "Proniká do kůže člověka, usadí se v krvi a poté dospívá v krevním řečišti kolem orgánů, jako je střevo nebo močový měchýř, tam klade vajíčka," popsal pro Českou televizi předseda České parazitologické společnosti Libor Mikeš.

Pokud se třeba s močí dostanou do sladké vody, vylíhnou se larvy, které napadnou šneky. Další larvy si pak už najdou pokožku člověka, který se v řece koupe.

Češi teď přišli na to, jak krevničky zlikvidovat. Tím, že je vyhladoví. A použili k tomu jejich vlastní enzym. "Podařilo se nám určit prostorovou strukturu tohoto enzymu, což nám umožní najít mechanismus, jak tento enzym zablokovat. To povede k vyhladovění krevničky, která nebude moct trávit krev člověka," vysvětlil Martin Horn z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Objev českých chemiků může přispět nejen k vývoji léku na všechny druhy krevniček, ale může mít daleko širší využití. Podobné enzymy totiž používají i další paraziti (např. klíšťata) a příbuzné látky se aktivně účastní také vzniku rakovinných nádorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

14:05 „Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

Jak se má při jednání chovat primátor? O tom byla vyostřená diskuze ve včerejších Událostech, koment…