Čeští vojáci dostali medaile za půlroční službu v Kosovu

13.03.2015 14:48

Čeští vojáci, kteří působí v Kosovu v operaci KFOR, dnes obdrželi medaile za působení v zahraničí. V Kosovu sloužili posledních šest měsíců na velitelství operace v mezinárodním štábu. Na generálním štábu bylo oceněno osm vojáků.

Čeští vojáci dostali medaile za půlroční službu v Kosovu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest proti porušení mezinárodního práva-uloupení Kosova Srbsku

Armáda posílá do Kosova zástupce různých odborností. Čeští vojáci se zabývali třeba geografickými podklady pro operaci KFOR, povolováním letů vrtulníků, zabezpečovali kryptomateriál nebo pracovali na místech zpravodajců. V misi působili od srpna do února.

Podle jejich velitele Libora Mašlaňa je politická situace v Kosovu nestabilní, po parlamentních volbách v polovině loňského roku trvalo sestavování vlády asi půl roku. Poznamenal, že nejhorší situace byla v Kosovu za dobu jejich působení na přelomu ledna a února, kdy se konaly masivnější demonstrace. "Ale nemělo to dopady přímo na vojáky, všechno to bylo spíš o policejní práci. Z tohoto pohledu to byl celkem klidný půlrok," řekl ČTK Mašlaňa.

Kosovští Albánci mají k vojákům kladný vztah

Poznamenal, že vztah tamních obyvatel, především kosovských Albánců, k vojákům je kladný. "Místní obyvatelstvo cítí, že je spíš chráněno vojáky, než že by to byli nějací vetřelci," podotkl.

Česká armáda v Kosovu působí od roku 1999. Až do roku 2011 v zemi měla kontingent čítající až 500 vojáků. Od té doby posílá své zástupce pouze do velitelského štábu. S tímto nasazením počítá i v příštích letech.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…