Čeští vojáci v Afghánistánu měli opožděné Vánoce. Tady je důvod

30.12.2014 15:59

Čeští vojáci, kteří v Afghánistánu hlídají spojeneckou základnu Bagrám, slavili Vánoce kvůli povstaleckým útokům opožděně. Ke "štědrovečernímu" stolu zasedli až 27. prosince, uvedla česká armáda na svých webových stránkách. Připravili si bramborový salát a rybu, zazpívali koledy a ztvárnili živý betlém. Zároveň tak oslavili i konec roku.

Čeští vojáci v Afghánistánu měli opožděné Vánoce. Tady je důvod
Foto: Vláda
Popisek: Premiér Petr Nečas navštívil české vojáky v Afghánistánu

"Letošní Vánoce bohužel nebyly pro vojáky 3. strážní roty svátky klidu a míru. Kvůli zvýšené činnosti povstalců jsme museli zvýšit intenzitu protipovstaleckých opatření, která 3. strážní rota provádí," uvedl velitel jednotky Petr Liška.

Vánoce i Silvestra slavili čeští vojáci odpoledne 27. prosince

Protože základnu musí čeští vojáci střežit nepřetržitě, vyhradili si k oslavě Vánoc i Silvestra pouze jedno odpoledne, které připadlo na 27. prosince. "Cílem bylo, aby program co nejméně zasahoval do stanovených úkolů," poznamenal Liška.

Při oslavě Vánoc nechyběl tradiční bramborový salát se smaženou rybou. O zábavu se postarali sami vojáci strážní roty, kteří pomocí vlastnoručně vyrobených masek a kulis vytvořili živý betlém a ve spolupráci s kaplanem jednotky odvyprávěli "příběh Vánoc". Během odpoledne vystoupila také hudební skupina složená rovněž z vojáků jednotky. Zahráli tradiční české koledy i další české písně.

Dostali dárky od amerických vojáků

Na závěr oslavy jim velitel Liška rozdal písemné pochvaly "za příkladné plnění povinností" a drobné dárky od amerických kolegů, které jim věnovali "jako výraz podpory a partnerské spolupráce". Na "vánoční" odpoledne za vojáky do Bagrámu přijel i velitel Úkolového uskupení AČR Vratislav Beran a američtí kolegové a velitelé.

Stopadesátičlennou jednotku, která má na starosti vnější ostrahu letecké základny Bagrám, tvoří především vojáci ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice, jsou v ní ale zástupci dalších osmi jednotek. V Afghánistánu jsou od října, svou misi ukončí v dubnu příští rok. Část z vojáků má za sebou nasazení v dalších zahraničních misích v minulosti, většina z nich jsou nováčci.

Kromě strážní roty v Afghánistánu působí více než 100 dalších českých vojáků, kteří mají na starosti výcvik afghánských pilotů, logistické zajištění českých jednotek nebo ostrahu ambasády. V zemi působí také chirurgický tým.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Takto aktivisté skupiny Kaputin vyhodili květiny Babiše a Okamury. Jsou neslučitelné s demokracií, vzkázali

10:12 VIDEO Takto aktivisté skupiny Kaputin vyhodili květiny Babiše a Okamury. Jsou neslučitelné s demokracií, vzkázali

Předseda vlády Andrej Babiš a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura položili na Národní tř…