Čeští vojáci začnou v pondělí plnit své povinnosti na misi v Mali

31.03.2013 19:54

Čeští vojáci by měli začít plnit své povinnosti na misi v africkém Mali hned 1. dubna, tedy od Velikonočního pondělí. ČTK to dnes řekl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Mise EU není bojová, Češi budou nejprve hlídat základnu v hlavním městě Bamaku a následně se zapojí do výcviku jednotek tamní armády, která bojuje proti islamistům.

Čeští vojáci začnou v pondělí plnit své povinnosti na misi v Mali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Do Mali zatím odcestovalo 34 českých vojáků, všichni jsou muži. Mandát mise je navržen na 15 měsíců, v první fázi mají Češi chránit velitelství francouzské armády. Velitel jednotky Marek Štěpánek neočekává, že by museli čelit útokům muslimských radikálů, protože boje se vedou daleko od hlavního města. Hlavním úkolem celé mise je pomoc při výcviku maliské armády. Češi tamním vojákům také dodají vybavení, které již sami nepotřebují - zbraně, munici i elektrocentrály.

O zřízení výcvikové mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN

Většina vojáků, která do Mali odcestovala, je ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Armáda je vybrala proto, že mají zkušenosti z jiných misí v Afghánistánu, Kosovu, Bosně a Hercegovině. Před odletem podstoupili nezbytné doočkování proti choleře, malárii či žluté zimnici. V Mali se budou muset vyrovnat mimo jiné i s náročnými klimatickými podmínkami - stát leží na hranici saharské pouště a panují tam teploty kolem 30 stupňů.

Islámští extremisté obsadili loni na jaře sever Mali a zahájili postup k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, a proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. O zřízení výcvikové mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a žádosti malijské armády. Česká vláda vyslání vojáků posvětila v únoru, následně ho schválily obě komory Parlamentu.

Zapojení do výcvikové mise EU v Mali nebude první účastí českých vojáků v Africe

Náklady mise pro letošní rok se odhadují na 135 milionů korun, obdobnou částku by mělo Česko vydat také příští rok. V zahraničních misích se od roku 1990 dosud vystřídalo zhruba 26.000 československých a českých vojáků. Zapojení do výcvikové mise EU v Mali nebude první účastí českých vojáků v Africe. Nikdy od druhé světové války tam však podle dostupných údajů nepůsobila větší skupina vojáků - většinou šlo o pozorovatele při misích OSN. Největší počet československých vojáků působil v misích UNAVEM v Angole. Působili či působí také v misích OSN v Namibii, Somálsku, Mosambiku, Libérii, Sierra Leone, Demokratické republice Kongo, Egyptě, Eritreji a Etiopii a v misi EU v Čadu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…