Čeští židé nechtějí ve Varech Gibsona. Jeho film je údajně antisemitský

03.07.2014 16:33

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech odstartuje v pátek. Jeho ředitel Jiří Bartoška se však již nyní musí vypořádávat s první nepříjemností. Členové České židovské obce nesouhlasí s účastí amerického herce Mela Gibsona na filmovém festivalu. Vadí jim jeho film Umučení Krista, údajně je antisemitský.

Čeští židé nechtějí ve Varech Gibsona. Jeho film je údajně antisemitský
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jiří Bartoška, prezident MFF Karlovy Vary

Mel Gibson má na filmovém festivalu převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zároveň českým filmovým fanouškům představí svůj poslední režisérský počin – mystické drama Apocalypto.

Film Umučení Krista, který americký herec a režisér natočil v roce 2004, zobrazuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života. Podle židovské obce ale zobrazuje židy jako zlé a krvelačné bytosti.  A proto se rozhodli napsat dopis řediteli karlovarského festivalu, v němž požadují, aby Gibson do Karlových Varů nejezdil.  

„Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům,“ zdůvodňuje federace svůj postoj.

Mluvčí festivalu Uljana Donátová uvedla, že vedení festivalu názor České židovské obce respektuje, nicméně Gibsonovo pozvání do Karlových Varů nehodlá stahovat. „Hodnotíme výhradně filmařskou kariéru Mela Gibsona. K ostatnímu se necítíme povoláni vyjadřovat," řekla mluvčí. Snímek Umučení Krista prý navíc ve festivalovém programu nenalezneme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

15:59 Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

Expremiér Mirek Topolánek má za to, že prezident Miloš Zeman vystavuje českou demokracii zátěžové zk…