Čestný předseda ČSSD podpořil na prezidenta Miloše Zemana

08.11.2012 18:10

VÍME PRVNÍ Čestný předseda ČSSD Valter Komárek ve čtvrtek v kanceláři prezidentského kandidáta Miloše Zemana vyjádřil podporu Zemanově prezidentské kandidatuře. Miloš Zeman mu za tuto podporu poděkoval a vyjádřil přání o další spolupráci.

Čestný předseda ČSSD podpořil na prezidenta Miloše Zemana
Foto: zemannahrad.cz
Popisek: Čestný předseda ČSSD Valtr Komárek podpořil Miloše Zemana v prezidentské kampani
reklama

Valtr Komárek tak upřednostnil Miloše Zemana před oficiálním kandidátem ČSSD Jiřím Dienstbierem. Ten podle posledních průzkumů nepatří mezi přímé favority přímé volby prezidenta.

Největší šanci na úspěch v prvním kole přímé volby prezidenta mají stále bývalí premiéři Jan Fischer a Miloš Zeman. Odstup mezi nimi se ale podle říjnového průzkumu agentury Median zmenšil. Pro Fischera by hlasovalo 32,5 procenta lidí, o tři procenta méně než v září. Zeman naopak tři procenta získal, volilo by jej 24,5 procenta dotázaných. Další kandidáti by skončili se značným odstupem za nimi.

Posílení podpory Miloše Zemana ze podle Medianu přičíst oznámení KSČM, že nenominuje svého kandidáta Vladimíra Remka. Naopak pokles hlasů pro Fischera může souviset s nárůstem podpory konkurenčních nestranických kandidátů, například Táni Fischerové nebo Vladimíra Franze. "Lze očekávat, že v dalším průzkumu vývoj podpory výrazněji ovlivní zúžení pole prezidentských kandidátů a potvrzení kandidatury Tomia Okamury," uvedla agentura.

Schwarzenberg bronzový

Třetí je nyní ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg, volilo by jej 7,5 procenta lidí. Těsně za ním se sedmi procenty následuje místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Pátý je kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, na Hradě by jej rádo vidělo 5,5 procenta dotázaných. V porovnání s předchozím průzkumem si Schwarzenberg pohoršil o 1,5 procenta, Sobotka ztratil půl procenta a podpora Dienstbiera se nezměnila.

Důležitým ukazatelem pro druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, je rovněž jejich přijatelnost pro voliče. Také zde je vývoj podobný jako v případě prvního kola. Fischer stále vede, ale pohoršil si o 2,5 procenta, přijatelný je pro 50,5 procenta lidí. Druhý Zeman si zhruba o pět procent polepšil na 38,5 procenta. Třetím nejpřijatelnějším kandidátem je ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý, vyslovilo se pro něj 14 procent lidí. V prvním kole by měl přitom podporu jen necelých pěti procent voličů.

K volbám se chystá 69,5 procenta oprávněných voličů. Z toho 40,5 procenta se k volbám chystá určitě a 29 procent spíše. Volit určitě nechce 22,5 procenta oprávněných voličů.

Průzkum se uskutečnil od 2. října do 1. listopadu a zúčastnilo se ho 1034 lidí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…