Čestnými občany Prahy 1 budou dnes jmenováni Šiklová a Potměšil

11.11.2019 6:04

Vedení Prahy 1 dnes večer v Divadle Archa udělí čestné občanství socioložce Jiřině Šiklové, herci Janu Potměšilovi, in memoriam pak spisovateli Jiřímu Stránskému a humanitární pracovnici Marii Schmolkové. Akce bude zároveň připomínat 30 let od sametové revoluce. Součástí bude tematická výstava a audiovizuální instalace. Ceremoniál začne ve 20:00.

Čestnými občany Prahy 1 budou dnes jmenováni Šiklová a Potměšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová
reklama

Socioložka a pedagožka Jiřina Šiklová (1935) spoluzaložila katedru sociologie na Univerzitě Karlově. Za komunismu se podílela na ilegální přepravě rukopisů českých autorů do zahraničí a zpět. Za tuto činnost byla uvězněna. Po revoluci se zasadila o založení katedry sociální práce na UK, stála také u vzniku Centra a knihovny Gender Studies.

Herec Jiří Potměšil (1966) se proslavil rolí ševce Jíry v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Známý je také z filmu Bony a klid, televizních seriálů, je významným divadelním hercem. Účastnil se listopadových demonstrací v roce 1989, v prosinci toho roku odjel na setkání s horníky do Ostravy. Při zpáteční cestě v autě havaroval, utrpěl zranění páteře a částečně ochrnul.

Spisovatel a komunistický odpůrce Jiří Stránský zemřel letos v květnu ve věku 87 let. Za komunismu byl několikrát uvězněn. Je mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země, která se stala předlohou stejnojmenného televizního seriálu.

Humanitární pracovnice a politička Marie Schmolková (1893-1940) zachránila za druhé světové války před nacisty tisíce židovských uprchlíků. Sepsala výzvu o pomoc adresovanou dobrovolníkům v zahraničí, která do Prahy přivedla i sira Nicholase Wintona.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Haló, policie? Pomóóóc, dědek se nám pomát’. Sedí v kombajnu a nechce ven, že chytí koronavirus. Má tam dva rumy a slepici!“

4:44 „Haló, policie? Pomóóóc, dědek se nám pomát’. Sedí v kombajnu a nechce ven, že chytí koronavirus. Má tam dva rumy a slepici!“

Nevídaný ohlas přinesl náš úterní článek, ve kterém jsme zveřejnili tři příběhy vesnických udání. Vš…