Cesty prezidenta do krajů. Další rána Zemanovi z úřadu pro dohled nad kampaněmi. A z Hradu rázně odpověděli

02.08.2017 20:30

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí trvá na tom, že prezident Miloš Zeman musí vykazovat setkání s občany ve volebních výdajích. Píše to server iRozhlas.cz. Pražský hrad to však od prvopočátku odmítá s tím, že nejde o kampaň.

Cesty prezidenta do krajů. Další rána Zemanovi z úřadu pro dohled nad kampaněmi. A z Hradu rázně odpověděli
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Hrad by měl setkání hlavy státu zahrnout do svého volebního limitu jako bezúplatné plnění, píše server. Místopředseda úřadu František Sivera v tomto kontextu také uvedl, že mluví-li člověk o svých vizích a o tom, co se mělo nebo naopak nemělo udělat v rámci státu, tak už to je kampaň.

Na to, že debaty Zemana s občany, jsou kampaní, upozorňoval v minulosti už člen úřadu Jan Outlý. 

  • Původní text ZDE

„Pan prezident kraje navštěvuje od roku 2013. Nejde v žádném případě o kampaň,“ uvádí Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj jde o pokus zasáhnout do jednoznačných povinností přímo zvoleného prezidenta. „Tento úřad bezesporu vede kampaň proti současnému prezidentu republiky ve prospěch skupiny protikandidátů,“ dodal Ovčáček. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pravidelně nyní do krajů však vyjíždí i premiér Bohuslav Sobotka, pozadu nezůstává ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka sice lídrem ČSSD nebude, povede však kandidátku na jižní Moravě. A jeho pracovní cesty, překvapivě, vedou na jižní Moravu. Dle dostupných informací se ale nejedná o návštěvy politika ČSSD, který v kraji kandiduje.

Jedná se o návštěvy předsedy vlády ČR, které veřejně prezentuje a propaguje Úřad vlády. Taktéž musí Sobotka cestovat s policejní ochrankou, kterou má povinně přidělenou, a ta používá speciální služební vozy Policie ČR, nikoli auta patřící Lidovému domu. Je to kampaň? Není to kampaň? 

V nedávném rozhovoru pro deník Právo Outlý uvedl, že Sobotkovy návštěvy regionů kampaní nejsou. Nicméně, pokud by třeba po návštěvě nemocnice Sobotka uspořádal v kulturním domě setkání s občany, už by to podle Outlého kampaň byla.

  • Psali jsme ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…