Charita se na západě Čech připravuje na přijetí 50 rodin azylantů

16.03.2016 13:56

Diecézní charita Plzeň se připravuje na přijetí zhruba 50 rodin azylantů v Plzeňském a Karlovarském kraji. Nyní prověřuje a připravuje nabídky ubytování a práce a začíná jednat s městy a obcemi. ČTK to řekl Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň, která působí v Karlovarském a v Plzeňském kraji kromě Sušicka, Horažďovicka a Nepomucka. Charita ČR má letos kontrakt s Ministerstvem vnitra na zajišťování integrace migrantů všech národností, jimž bude přiznána mezinárodní ochrana.

Charita se na západě Čech připravuje na přijetí 50 rodin azylantů
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že ČR zvažuje integraci 2000 až 2500 cizinců, připravuje se plzeňská charita na zhruba 50 rodin. Zatím nelze říci, z jakých zemí budou. Podle Lodra už ve všech krajích cizinci se statusem azylanta jsou, výjimkou jsou jihočeský a plzeňský region. „První rodina může podle indicií přijít už tento měsíc. Udělali jsme všechny kroky k tomu, abychom mohli začít konat. Proto jsme přijali lidi,“ řekl.

Loni v říjnu vyhlásila Charita ČR možnost hlásit nabídky ubytování, práce a oblečení do její databáze. V regionu má nyní kapacitu pro zhruba 15 cizinců, kterou od loňského listopadu nabídli sami občané a firmy, nyní je třeba tyto nabídky podrobně vyhodnotit. Přihlášeno už je také šest dobrovolných tlumočníků, například i z arabštiny.

Cizinec musí projít půlročním až ročním školením v integračních centrech v ČR nebo EU. Jde o studium jazyka, pravidel ČR a o bezpečnostní prověrku. „Je to práce s lidmi, jimž ČR přiznala mezinárodní ochranu formou azylu či doplňkové ochrany a zároveň si požádali o vstup do státního integračního programu,“ uvedla Petra Karpíšková z Poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň.

O tom, kde co bude, budeme mlčet. Potřebujeme klid na integraci

Charita poté zajistí v regionu bydlení, vzdělávání, jazykovou podporu a pomoc při jednání na úřadech. „Na tuto základní integraci jsme připraveni. O tom, kde bude co, budeme mlčet, protože potřebujeme mít klidný prostor na integraci a zatím společnost není naladěná dobrým směrem, abychom šli do podrobností,“ uvedl Lodr. Spolu s Hospodářskou komorou ČR a s dalšími partnery vytváří síť komunikačních míst pro cizince.

Nová pracovnice charity, zaměřená na koordinaci integračních služeb, bude nyní jezdit po městských a obecních úřadech a zjišťovat dostupnost škol a práce. Charita připravuje také odborné týmy v kraji na integraci konkrétních rodin. Poté, co Ministerstvo vnitra schválí integrační program pro každého jednotlivce, získá charita peníze. Obcím pak může například zaplatit tři měsíční kauce za nájemní bydlení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…