Chceme jenom změnit poměry, aby odpovídaly západní Evropě. Nejde o koryta, peníze ani slávu, ujišťuje předseda Pirátů

18.11.2017 21:31

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš chce být v Poslanecké sněmovně se svou stranou v opozici. Zároveň se však netají tím, že jeho strana chce hlasovat pro zákony, na kterých se s vládou dohodne. Řekl to v rozhovoru pro Novinky.cz.

Chceme jenom změnit poměry, aby odpovídaly západní Evropě. Nejde o koryta, peníze ani slávu, ujišťuje předseda Pirátů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš
reklama

Bartoš v rozhovoru mimo jiné uvedl, že vládnout bude dle jeho názoru hnutí ANO Andreje Babiše. „Buď s někým, nebo samo bez důvěry,“ uvedl Bartoš. Podle jeho slov se ANO s nimi navíc hned v patnácti prioritách programového prohlášení identifikovalo. „ANO jsme to předali v paragrafovém znění. Pokud bude našich patnáct bodů v programovém prohlášení vlády, tak proti těm zákonům jako opozice nebudeme hlasovat. Což ODS a ostatní strany běžně dělají, že hlasují proti vlastním návrhům jen proto, že je předloží vláda,“ zmínil Bartoš.

Motivací Pirátů je podle Bartoše změna. „Moje ambice není dělat politiku, ale normálně žít. Pokud někdo vezme programové priority Pirátů a zrealizuje je, tak super,“ dodal Bartoš. Motivací straníků nejsou podle jeho slov koryta, ani peníze, ani sláva. „Naše motivace je změnit poměry, aby odpovídaly západní Evropě. Pro politiky je to nepochopitelná motivace. My se bavíme věcně o tom, co chceme dělat, a oni řeší jen pozice,“ dodal Bartoš. 

Původní text ZDE.

Bartoš se pak rozčílil nad tím, že všichni se děsí toho, že Andrej Babiš bude mít jednobarevnou vládu, v reakci však dělají jen nějaká laciná gesta, mezi něž podle něj patří blokování Sněmovny nebo výzva, aby nebyl zvolen předsedou Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. „Ale když řekneme, tak pojďte dělat opozici – což jsou v tuto chvíli všechny strany kromě ANO, protože ani SPD a KSČM netvrdí, že budou vládu ANO tiše podporovat, tak to odmítnou,“ poznamenal Bartoš. 

Odmítl také to, že tím, že budou hlasovat pro Radka Vondráčka z ANO, budou užitečnými idioty. „Naše role taková není. My chceme jasně plnit roli opozice, proto jsme přišli s tím návrhem na kotnrolu výborů,“ sdělil jasně Bartoš. Domnívá se také to, že ODS s ANO kope daleko více než samotní Piráti. 

O straně jako takové pak Bartoš prohlásil, že nemá spřátelené ani novináře, ani servery. „Jsme strana, která má silnou komunikační linii. Argumenty máme, nehrajeme na emoce. Tohle pytlíkování je jen mediální tlak a z toho se dokážeme vzpamatovat,“ dodal Bartoš. 

Následně Bartoš zdůvodnil, proč se strana odmítla sdružit do Demokratického bloku. „Celá ta záležitost je nakonec jen o volbě vedení Sněmovny. Pan Fiala nakonec nebude kandidovat na předsedu, dal tedy za pravdu nám, že nemá smysl jít do boje, který je pouhým gestem. Ale toto je další gesto. Zásadní podmínka bloku je nepodpora pana Vondráčka na post předsedy Sněmovny. Zase jsme kvůli tomu byli osočeni, ale my nebudeme hrát ani Fialovu a ani Kalouskovu hru. Ale nejsme ani v žádném týmu s Babišem, SPD a KSČM,“ řekl rázně Bartoš. 

Závěrem se Bartoš vyjádřil také k prezidentské volbě, kdy chce hlavně konec prezidentování Miloše Zemana. „S politikou prezidenta nesouhlasím. Ale i kvůli zdraví pana prezidenta, které má dopad na výkon funkce. To je druhý důvod. Nemyslím, že člověk, který má zdravotní problémy, by měl tuto funkci vykonávat,“ sdělil Bartoš. K dalšímu z prezidentských kandidátů, Mirku Topolánkovi, pak jen sdělil, že je další z lidí, kteří reprezentují tu špatnou českou politiku klientelismu, arogance a elitářství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V EU dali od Itálie ruce pryč, bojí se stažení ke dnu. Velmoci utratily 7 BILIONŮ dolarů. A ani to nemusí stačit, varuje ekonom Křeček

20:12 V EU dali od Itálie ruce pryč, bojí se stažení ke dnu. Velmoci utratily 7 BILIONŮ dolarů. A ani to nemusí stačit, varuje ekonom Křeček

ROZHOVOR „Ostatní si uvědomují, že by je Itálie mohla stáhnout ke dnu, a tak od ní dávají ruce pryč.…