Chcete po státu nahradit škody za tvrdá opatření? Máte šanci, říká právník

23.04.2020 16:46

Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil čtyři nařízení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Podle soudu ministerstvo nemělo zakazovat volný pohyb a maloobchod. Ústavní právník Jan Wintr má za to, že tento soudní výrok otevírá podnikatelům cestu pro náhradu škody ze strany státu.

Chcete po státu nahradit škody za tvrdá opatření? Máte šanci, říká právník
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Soud rozhodl, že opatření omezující volný pohyb a maloobchod má skončit 27. dubna. Vláda tedy dostala čas napravit své jednání, aby neporušovala zákon. Ústavní právník Jan Wintr v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že o výrok soudu se mohou opřít i živnostníci, kteří by chtěli stát žádat o náhradu škody za to, že jim bylo znemožněno shánět si obživu.

Pozice například živnostníků, kteří by chtěli žádat náhradu škody, se tímto rozhodnutím posílila. Pokud rozhodnutí Městského soudu v Praze nezruší Nejvyšší správní soud, v případě, že by Ministerstvo zdravotnictví podalo kasační stížnost, tak je skutečně daná jedna podmínka pro náhradu škody, a to je právě nezákonnost rozhodnutí,“ upozornil ústavní právník.

Městský soud dal také jasně najevo, že když chce stát vydávat takto závažná rozhodnutí, nestačí k tomu opatření Ministerstva zdravotnictví, ale je třeba připravit legislativní návrh s vyšší právní silou. A pokud tak neučiní, maloobchod by měl začít opět normálně fungovat.

Jedním dechem však varoval, že soud bude muset složitě zkoumat, jak moc živnostníky poškodilo nařízení vlády a jak velkou škodu by utrpěli tak či tak v důsledku samotné pandemie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…