Chcete po státu nahradit škody za tvrdá opatření? Máte šanci, říká právník

23.04.2020 16:46

Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil čtyři nařízení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Podle soudu ministerstvo nemělo zakazovat volný pohyb a maloobchod. Ústavní právník Jan Wintr má za to, že tento soudní výrok otevírá podnikatelům cestu pro náhradu škody ze strany státu.

Chcete po státu nahradit škody za tvrdá opatření? Máte šanci, říká právník
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Soud rozhodl, že opatření omezující volný pohyb a maloobchod má skončit 27. dubna. Vláda tedy dostala čas napravit své jednání, aby neporušovala zákon. Ústavní právník Jan Wintr v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že o výrok soudu se mohou opřít i živnostníci, kteří by chtěli stát žádat o náhradu škody za to, že jim bylo znemožněno shánět si obživu.

Pozice například živnostníků, kteří by chtěli žádat náhradu škody, se tímto rozhodnutím posílila. Pokud rozhodnutí Městského soudu v Praze nezruší Nejvyšší správní soud, v případě, že by Ministerstvo zdravotnictví podalo kasační stížnost, tak je skutečně daná jedna podmínka pro náhradu škody, a to je právě nezákonnost rozhodnutí,“ upozornil ústavní právník.

Městský soud dal také jasně najevo, že když chce stát vydávat takto závažná rozhodnutí, nestačí k tomu opatření Ministerstva zdravotnictví, ale je třeba připravit legislativní návrh s vyšší právní silou. A pokud tak neučiní, maloobchod by měl začít opět normálně fungovat.

Jedním dechem však varoval, že soud bude muset složitě zkoumat, jak moc živnostníky poškodilo nařízení vlády a jak velkou škodu by utrpěli tak či tak v důsledku samotné pandemie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…