Chovanec a Dienstbier mají horečku, píše o pohlavních kvótách komentátor

26.07.2014 20:17

Dokud jsou kvóty na pohlaví dobrovolné, je to alespoň občas i zábava, píše komentátor Daniel Kaiser. Nyní se však rýsuje novela volebního zákona, podle něhož by každá politická strana musela naplnit pohlavní kvóty, jinak by dostala pokutu.

Chovanec a Dienstbier mají horečku, píše o pohlavních kvótách komentátor
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Dva ministři za ČSSD, Milan Chovanec a Jiří Dienstbier, předložili novelu, která v parlamentních a krajských volbách stanovuje, že každá politická strana musí obsadit minimálně 30 procent kandidátky druhým pohlavím. Pokud tak neučiní, čeká ji sankce.

„Je to ohromující příklad toho, k jakým protiliberálním předpisům lze dojít, když se o politice přemýšlí jako o souboji různých společenských skupin, v tomto případě selekce nikoliv podle toho, co má člověk v hlavě, ale mezi nohama,“ píše k novele komentátor serveru Echo24.cz Daniel Kaiser.

„Naštěstí až na progresivní křídlo socialistů ve sněmovně celkem nikdo Chovancovo-Dienstbierovu linii nezastává. Vicepremiér Babiš dokonce řekl, že je to ‚nesmysl‘ a že kritériem má být ‚schopnost a výkon, ne pohlaví‘ (Věra Jourová, v jejímž případě ženství nakonec rozhodlo, už je asi v jeho mysli odfajfkovaná položka),“ dodává.

Když je ale více než pravděpodobné, že pohlavní kvóty neprojdou, o co oběma ministrům navrhovatelům jde? ptá se komentátor. „U Jiřího Dienstbiera lze předpokládat, že kvótám a vůbec skupinové politice niterně věří,“ míní Kaiser.

„Jiný případ je Milan Chovanec, člověk s velkou zásobou energie a s ambicí stát se příští rok prvním místopředsedou strany. Třeba si vyhodnotil, že Bohuslav Sobotka, jemuž se po účasti v loňské nepodařené intrice s Michalem Haškem upsal, je zase sám upsaný této modernizační strategii. Ale Chovanec tím, docela brzo ve vysoké politice, vyklízí pozici ‚no-nonsense‘ politika, tedy někoho, kdo jedná přímo, mluví k věci a nepropadá akademickým bludům,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…