Chování v migrační krizi prý ukázalo, jak jsou středoevropské země zaostalé. Toto k tomu píší v New York Times

13.09.2015 8:23 | Zprávy

Ve Spojených státech není srdci Evropy věnována každodenní pozornost. Poslední dobou jsme ale podle všeho vzbudili zájem a střední Evropě věnovaly komentář i New York Times. Komentátor Rick Lyman si všímá toho, jak se Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko stavějí k přijímání uprchlíků, přičemž nás nehodnotí nijak lichotivě. Stále u nás prý vládnou oligarchové a xenofobie. A přetrvává v nás trpitelský pocit.

Chování v migrační krizi prý ukázalo, jak jsou středoevropské země zaostalé. Toto k tomu píší v New York Times
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

„Oligarchové, bratříčkování a endemická korupce nadále zůstávají součástí každodenního života v mnoha zemích, svoboda tisku upadá, zatímco rostou nacionalismus a populistická politická hnutí, která přiživují společenské antipřistěhovalecké napětí,“ píše Lyman o postkomunistické Evropě.

Ukazuje to, že středoevropské státy nevzaly za své evropské hodnoty solidarity a pomoci druhým, když v roce 2004 vstupovaly do společenství. Místo toho přetrvává zeď mezi Východem a Západem, alespoň v hlavách Středoevropanů, jak naznačují projevy maďarského premiéra Viktora Orbána nebo slovenského předsedy vlády Roberta Fica.

Střední Evropa místo přijetí kulturní rozmanitosti volá po uzavření hranic EU před uprchlíky s odůvodněním, že běženci jsou mnohdy lépe oblečení a mají lepší mobily než mnozí Poláci, Slováci nebo Češi. Svou roli v tom hraje i uzavřenost postkomunistických společností, které v minulosti nepřijímaly příslušníky jiných kultur či ras. Západ je na to přece jen zvyklý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

uprchlíci , NYT

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…