Svoboda slova je podle Čaputové jedno z nejdůležitějších demokratických práv. Nemůže však být zástěrkou pro šíření nesnášenlivosti, lží a dezinformací.
„Schopnost komunikovat, diskutovat a akceptovat různé názory je předpokladem pro fungování demokracie. Jen díky svobodě přijímání a šíření informací a zároveň díky svobodě projevu můžeme využívat pluralitu společnosti. Svobodná média jako platforma této společenské diskuse proto potřebují naši ochranu a podporu. Avšak žádné právo či svoboda nejsou bezbřehé a bez limitů. Končí přesně tam, kde začíná právo a svoboda jiného člověka,“ poznamenala Čaputová.
„Není žádných pochyb, že naše demokratická pravidla jsou dnes zneužívána na oslabování demokracie samotné. Jak se nám stalo, že jsme svobodu projevu vpustili až do prostoru verbálních trestných činů? Jak jsme ji mohli povýšit mnohdy až na právo absolutní? To už není demokratické, to je hloupé,“ poznamenala Čaputová s dovětkem, že nikde není tento problém viditelnější než na sociálních sítích.
„Závratné tempo vývoje informačních technologií se stalo na jedné straně hybnou silou poznání, ale zároveň podněcuje i opačný trend – zpochybňování vědeckých názorů i vědou verifikovaných faktů, pohrdání odbornými autoritami a dokonce šíření lží a detinformací. Pro velkou část společnosti sociální sítě představují klíčové informační zdroje o dění doma a v zahraničí. Nabízejí však spíš iluzu poznání různých jevů. Navozují iluzi expertizy a posilují tendenci mít na vše jasný názor. Pokud bude lidstvo pokračovat v budování alternativních pravd a vzájemné nedůvěry, nikdy nebudeme schopni podniknout kroky potřebné k řešení globálních problémů a univerzálních výzev – včetně boje proti globálním pandemiím, klimatické změně a jejím dopadům,“ dodala.
Sociální sítě podle jejích slov odstranily bariéry po celém světě a spojují lidi jako nikdy předtím. „Zničily však i bariéry, které chránily práva a integritu jiných – staly se zdroji nebo prostředky útoků, šíření nenávisti a intoleracne. Na jedné straně posilují pocit sounáležitosti ke skupině se stejným pohledem, která je pro její členy správnější a lepší než ty ostatní. Na straně druhé přetrhávají vazby s ostatnámi. I lidé ze stejného hodnotového světa častokrát stojí proti sobě díky mnohým dělicím liniím najednou. Takováto fragmentace oslabuje soudržnost společnosti a to je přímým ohrožením demokracie,“ dodala.
Zuzana Čaputová sama sociální sítě docela často využívá a bariéry na nich často prolamuje. I ty jazykové. Její anglicky psané tweety se mezi spoluobčany nesetkaly s velkým pochopením.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová